Ártalmas és segítő ételek fogaink egészsége kapcsán
Korábban már beszéltünk életmódra vonatkozó témákról, mint például a szájápolás és a gyógyszerek. Mai beszélgetésünk alkalmával a táplálkozás és fogaink kapcsolatáról kérdeztük Dr. Fülöp Papp Mártát, a NaturaDent Biológiai és Esztétikai Fogászat vezető fogorvosát.
Az édességekről köztudott, hogy ártanak a fogaknak, rajtuk kívül mik azok az ételek, amiket még kerülnünk kell fogaink érdekében?
Alapvetően, ha édes dolgokról van szó, akkor megkülönböztetjük azokat az ételeket, melyekben a cukor természetesen megtalálható (például a zöldségek,gyümölcsök), és azokat, melyekben hozzáadott cukor van. Ez utóbbit az angolban az NMES mozaikszóval jelölik, azaz kiejtve enemies, ami ellenségeket jelent (ez persze véletlen). Ők valóban ellenségek, de nem csak a fogaink, hanem egész szervezetünk szempontjából.
Milyen ételek sorolhatók a természetes és a hozzáadott cukor tartalmú csoporthoz?
Természetes cukrot tartalmaznak például a gyümölcsök, zöldségek, tej, és egyéb tejtermékek (a laktóz-cukor tartalom miatt), hozzáadott cukrot pedig számtalan étel és ital, mint például a kóla, sütemények, ketchup, lekvár és még sorolhatnám. Olyan ételekben is van cukor,amire nem is gondolnánk. Én például ezért olvasom el egyes termékek összetevőit.
Kezdem úgy érezni, hogy nem szabad semmit ennem.
Nem, ez így azért nem igaz. Fontos a kiegyensúlyozott étrend, amiben mindenféle étel szerepel, viszont az édességekre valóban nincs olyan mértékben szükségünk amilyen mértékben fogyasztjuk. Meg kell találni az egyensúlyt a fogaink védelme és az egészséges táplálkozás között. Nem kell tehát a frissen facsart narancslevet megvonni magunktól, csak mert a narancs természetes cukrot tartalmaz, hiszen a narancsban rengeteg a C-vitamin, amire szükségünk van. Ezért azt javaslom, hogy ha esetleg gyümölcsöt eszünk, vagy gyümölcslevet iszunk, utána mindig öblítsük ki a szánkat vízzel, hogy a cukroktól megszabaduljunk, és ne rongálják fogainkat.
Ez bármilyen étkezésre igaz lehet akkor?
Igen, a lényege az, hogy a száj Ph értéke visszaálljon semlegesre. Ebben egyébként a nyál is szerepet játszik, hiszen lúgos hatásával semlegesíti a savakat, és elősegíti a Ph visszaállítását, de ha emellett vízzel öblögetünk is, nagyobb eséllyel védjük fogainkat a cukortól és savaktól. Amit viszont nem javaslok, az közvetlen étkezés utáni fogmosás.
Miért?
Mert a szánkban lévő savas hatás elkezdi marni, meggyengíteni a fogzománcot, ezt a felmaródott réteget a fogkefével dörzsölés közben eltávolítjuk, ami gyengíti a fogzománcot. Ezáltal érzékenyebbé is válhat a fog. Tehát ha otthon szoktunk reggelizni, akkor inkább reggeli előtt mossunk fogat, és közvetlen reggeli után csak öblögessünk. Ha már eltelt legalább 30 perc, akkor fogat is moshatunk étkezés után, ugyanis a nyálnak ennyi idő kell ahhoz, hogy semlegesítse a Ph-t. Ehhez kötődik az az aranyszabály is, miszerint nem tesz jót órákon át apránként inni egy csésze teát vagy kávét, mert így a nyálnak nincs ideje semlegesíteni a savakat a folyamatos cukor bevitel miatt.
Mit javasol a gyerekes szülőknek? Nekik nem könnyű kordában tartani a gyerkőcök édességvágyát.
Mint említettem az édesség káros mind a fogaknak, mind a szervezetnek. Azonban tudom, hogy szülőként nehéz nemet mondani a kicsiknek. Ezért ha már édességről van szó, akkor inkább a csoki megengedett, mint a nyalóka vagy a cukor. A csokit hamar megeszik, és már meg is kezdődhet a nyál általi Ph semlegesítés. Azonban, ha egy órán át eszegetnek egy nyalókát, akkor a fogakat egy órán keresztül roncsolja a cukor. Természetesen itt is javasolt a vízzel való öblögetés nassolás után. Ilyen apróságokkal lehet picit ,,csalni” a családi béke érdekében.
Ha én egy nassolós felnőtt vagyok, és már kicsit bűntudatom van, akkor mit javasol, mik azok az ételek, melyekkel csillapíthatom nassolási vágyamat étkezések közt?
Ehetsz például sajtot, madulát, diót, teljes kiőrlésű kekszet, vagy salátát natúr joghurttal. Az étcsokiban is kevesebb a cukor, mint a tejcsokiban, de persze ez is édesség, tehát nem ez lenne az első javaslatom. És még egy dolog, amire napközben figyelni kell: milyen vizet iszunk? Manapság már nagyon elterjedtek az ízesített vizek, mert finomak, és könnyebb belőlük meginni 2 litert, mint a normál ásványvízből. Ezeknél az ásványvizeknél azonban ugyanaz a veszély áll fenn, mint az órákig iszogatott teánál, azaz, hogy egész nap a savas Ph uralkodik, mely hatására gyorsan romlanak a fogak.
Annyit beszéltünk már a szuvasodásról, és a cukrokról, hogy elgondolkodtam, hogy milyen érzés, ha szuvas a fogam? Én azon szerencsés felnőttek közé tartozom ugyanis, akiknek még nincs tömött foguk.
Ez valóban nagyon szerencsés, pont ezért kell nagyon figyelni rájuk, hogy így is maradjon. Ha szuvas a fogad, akkor érzékeny lehet melegre és édesre. Tartós fájdalmat azonban már csak akkor érzel, mikor eléri a gyökércsatornát a szuvasodás. Sajnos azt kell mondanom, a fluoridos és érzékeny fogakra használt fogkrémek hatására a mai emberek fogai már nem jeleznek időben, ha baj van, és nem mindenkinél elég egy kisebb tömés a szuvasodás felfedezésekor. Ezért kell fél évente (gyermekeknek három havonta) ellátogatni hozzánk kontrollra, hogy már az elején kezelni tudjuk a kisebb szuvasodásokat is.
A legújabb fogorvosi technikákkal, fájdalommentes lézeres fogszuvasodás eltávolítással és a leghatékonyabb biológiai orvoslás módszereivel is várja Önt szeretettel a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat fogorvos csapata Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.
Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért