2013. 07. 25. - 10:06

Ahol minden kezdődik: hogyan tisztítsuk fogainkat helyesen és hatékonyan

Ahol minden kezdődik: hogyan tisztítsuk fogainkat helyesen és hatékonyan
Ez alkalommal a helyes fogmosási technikákról beszélgettünk Dr. Fülöp Papp Mártával, aki azt is elmondta nekünk, miért olyan fontos ennek elsajátítása.
Úgy tudom, fogaink egészségesen tartásának alapfeltétele a helyes fogmosás. De mi is a célunk ezzel?

Fogmosáskor távolítjuk el a lerakódott ételmaradékokat és egyéb anyagokat, amelyek a lepedéket alkotják. Ebben különböző baktériumok halmozódhatnak fel, amelyek a fogágybetegségekért és a fogszuvasodásért felelősek, így fogaink épen tartásának szempontjából nélkülözhetetlen ezen lepedék eltávolítása.

Sokan gondolják úgy, hogy a napi kétszeri fogmosással le is van tudva a szájápolás, és nyugodtan fekszenek le aludni abban a tudatban, hogy ők bizony megtették, amit meg kellett. Pedig ahogy sok más dologban, itt sem a mennyiség, hanem inkább a minőség számít. A legfontosabb a helyes fogmosási technika elsajátítása, ami egyáltalán nem nehéz, és nem is időigényes. Mi a rendelőnkben mindig szakítunk időt arra, hogy pácienseinknek személyre szabottan megmutassuk a helyes technikát, amelyet dentálhigiénikusaink segítségével könnyedén be is gyakorolhatnak.




Mi ennek a helyes technikája?

Az egészséges fogágyú pácienseinknek a módosított Bass-technikát ajánljuk. ilyenkor fogkefénket félig az ínyre, félig a fogra helyezve azt úgy tartjuk, hogy feje negyvenöt fokos szöget zárjon be a fogfelszínnel. Enyhe nyomást alkalmazva körkörös mozdulatokat végzünk, így megtisztíthatjuk az olyan kényes területeket, mint a fognyak és a fogközök, ahová előszeretettel ragad be az étel. Ezzel egyúttal fellazítjuk a lepedéket, amelyet a koronai rész felé tett söprő mozdulattal könnyen el is távolíthatunk. A rágófelszíni részt oda-vissza mozdulatokkal tisztíthatjuk. Fontos, hogy a folyamatba rendszert vigyünk, mindig egyszerre csak néhány fogat mossunk meg alaposan, majd ezután térjünk át a következő 3-4-re. Így elkerülhetjük a lepedék visszavitelét a már tiszta fogakra.



Ön mit gondol, az elektromos fogkefe is tud ugyanolyan hatékony lenni, mint a hagyományos módszer?


Természetesen az elektromos fogkefe helyes használatával még hatékonyabb, de itt is a legfontosabb a technika! Ugyanazt az eljárást alkalmazva szintén nagyon szép eredményt érhetünk el, annyi különbséggel, hogy itt az erőt nem nekünk kell kifejteni. Ajánlom továbbá a fogmosás kiegészítését fogköztisztítással és szájvizes öblögetéssel. Ma már nem számít újdonságnak a fogselyem és a fogköztisztító kefe, mégis az emberek többségénél ezek használata nem tartozik a napi rutin feladatok közé, holott nagymértékben hozzájárulnak a fogmosás hatékonyságához.

Ínybetegek is ezzel a technikával tisztítsák fogaikat, vagy van számukra kifejlesztett speciális módszer?

Visszahúzódott fogíny, illetve ínysorvadás esetén a folyamat annyiban módosul, hogy a sörtéket méginkább az ínyre kell helyezni, és negyedköríveket leírva szabad csak a területet tisztítani. Kerülni kell a horizontális mozgásokat, mert a szabaddá vált fognyak puhább szövetében a hosszútávú erős dörzsöléssel fognyaki kopásokat okozhatunk, amit csak töméssel lehet pótolni.

Milyen gyakorisággal ajánlott a fogmosás?

Úgy gondolom, hogy a napi kétszeri fogmosás alkalmanként két percig a megfelelő technikával elegendő lehet a fogak épen tartásához. Továbbá akinek valamilyen pótlás, korona van a szájában, mindig fordítson nagyobb figyelmet a műfog tisztítására, ugyanis a lepedék ugyanúgy rárakódhat, és nehezen eltávolítható fogkővé tömörülhet, ha nem tisztítják alaposan. Ez olyan kellemetlen tényezőkkel járhat, mint az elszíneződések és a kellemetlen lehelet. Rosszabb esetben a pótlás alászuvasodhat, ami azt eredményezi, hogy ki kell cserélni.

A helyes fogmosás tehát nem csak saját, de pótolt fogaink megtartásának szempontjából is nélkülözhetetlen.


Igen, és azt sem szabad elfelejtenünk, hogy ha nem tanuljuk meg jól, nem alkalmazzuk jól, akkor nem csak magunknak ártunk, hanem születendő gyermekeinknek is. A fogágybetegség örökletes betegség is lehet, vagyis a ma nemtörődömsége, legyintése holnap komoly problémákat okozhat annak a valakinek, akit nagyon szeretünk majd. Persze akkor sem kell a helyes fogmosást elhagyni, ha már családosak vagyunk, hiszen a helytelenült ápolt fog elromlik, fáj, problémát okoz, netalántán ki kell húzni, vagy kihullik, ami egy olyan problémakör, amit szívesen elkerülünk, legyünk bármilyen korban is.

Őrizzék meg fogai egészségét a lehető leghisszabb távon, jöjjenek el rendelőnkbe, szeretettel várjuk Önöket, ahol dentálhigiénikus kolléganőink szívesen megtanítják Önöknek is, hogyan is intsenek búcsút a lepedéknek!

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.