A fogmosás kiegészítői, avagy: mit érdemes a fogkefe és a fogkrém mellé beszerezni?
A megfelelő szájhigiénia fenntartásához a fogkefén kívül egyéb eszközökre is szükség van. Mit érdemes mindig magunknál tartani, miből állítsuk össze a kis fogápolás szettünket.
Ha valakinek már a hanyag fogápolás miatt fájt a foga, vagy egyszer egy jó alapos professzionális dentálhigiéniás tanácsadáson részt vett, már profi módon tudja, mely eszközökkel, hogyan és mikor tisztítsa, ápolja a fogait. Bemutatunk párat a könnyen beszerezhető és egy icipici kézicsomagban is összeállítható fogápolási kiegészítőkből.
A fogselyem
Minden fogorvos hangsúlyozza a fogselymezés fontosságát. Segítségével a fogak egymás felé néző felszínei, a szoros fogközök is alaposan tisztává varázsolhatók. Sokan az időhiányra fogják, mások egyszerűen a lustaságra, hogy miért hagyják ki ezt az egyébként nagyon fontos lépést a fogmosás végén. Pedig több időt vesztenek hosszútávon, mint amennyit rövidtávon rá kellene szánniuk.
A fogselyem használata nagyon egyszerű: miután egy kb. 30 centi hosszúságú darabot letéptünk, tekerjük fel a két középső ujjunkra. Óvatosan, ide-oda mozgatva vezessük be a fogközbe, egészen az íny szabad széle alá, majd a fog felszínének domborulatát követve fel és le irányuló mozgással tisztítsuk ki az adott fogközt. Végezetül a fog felszínén húzzuk fel a fogselymet. A folyamatot többször ismételjük meg, mindig másik, még tiszta szakaszát használva a fogselyemnek, minden fogközt beleértve.
Nem szabad megijedni, ha vérzést tapasztalunk, az a korábbi helytelen szájápolásnak, és az amiatt kialakult ínygyulladásnak a következménye. Rendszeres, helyes szájápolással, és a fogorvosnál tett látogatással a probléma gyorsan és könnyen orvosolható.
A fogselyem különböző kiszerelésekben, viaszolt vagy sima formában, többféle ízesítéssel is kapható. Sőt, kifejlesztettek egy kifejezetten „lustáknak” szánt változatot, amelynél egy előre elkészített villába van befűzve a szál. Nem kell levágni, újra fűzni, bajlódni vele, ezért használata gyorsabbnak tűnik, de hátránya is van. Ezzel nem lehet követni annyira a fog természetes domborulatát, ezért használata kevésbé hatékony, mint az eredetié.
A fogköztisztító kefe
A fogselyemhez hasonlóan a fogköztisztító kefe is a fogak nehezen hozzáférhető, oldalsó részeit tisztítja meg. A fogköztisztító kefe átmenet a fogkefe és a fogselyem között. Használata azokon a területeken indokolt, ahol a szomszédos fogak között van egy kis rés, ahova a fogkefe nagy feje már nem fér be, a fogselyem pedig túl vékony. Különösen ajánlott azoknak, akik fogszabályzót viselnek, hiszen a fogakra ragasztott elemek környékét nagyon hatékonyan lehet vele tisztán tartani. Ugyanez érvényes a fogpótlást viselőkre is. A koronák, a hidak, és egyéb rögzített fogművek fokozott odafigyelést igényelnek, nem elég csak megmosni a felületüket, hanem alaposabb tisztítást, fogköztisztítást is igényelnek az ínygyulladás elkerülése érdekében.
A szájvíz
Szájápolási kis rituálénk befejezéseként ajánlott szájöblögetőt is használni. Felfrissíti a leheletet, és fertőtlenítő, antibakteriális hatású is. Védi a fogakat a fogszuvasodástól, a lepedék lerakódásától, megnehezíti a fogkőképződést. Érdemes csak és kizárólag természetes növényi kivonatokat tartalmazó szájvizet használnunk, mert ennek vannak a legjótékonyabb hatásai.
Nyelvtisztító kefe
Szájápolásunknak nem csak a fogainkra kell korlátozódnia, nyelvünket is érdemes rendszeres tisztítani. Elég sok baktérium tapad meg a nyelvünkön, amit legkönnyebben ezzel az egyszerű kis eszközzel tudunk eltávolítani. Bár az egyes fogkefék hátulján van rece, direkt erre a célra, de azok közel sem annyira hatékonyak. Érdemes használni, sokkal kellemesebb érzésünk lesz utána, meg fogunk lepődni és rendszeres használatával garantáltan elkerülhetjük a nyelvlepedék okozta kellemetlen szájszagot.
Cikkünk összeállításában segítségünkre volt Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosa és a Naturadent dentálhigiénikusai is.
Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért