2024. 12. 06. - 08:30
Sertéstartásban jeleskednek mesterséges intelligencia-robotok Kínában
Okos sertéstartás terén rukkolt elő nagyívű fejlesztéssel Kína, nyolc évnyi kutatást követően. Intelligens sertéstartó robotokat készítettek.
Nyolcéves kutatást követően állt elő komoly fejlesztéssel három kínai kutató: sertéstartó robotokat készítettek.
A Harbin Márnöki Egyetem információs és kommunikációs mérnöki főiskolájának kutatócsoportja Cang Yan, Chen Chunyu és Qiao Yulong vezetésével fejleszett ki egy sor intelligens sertéstartó robotot.
A robotok okostelefon-alkalmazáson keresztül, valós időben képesek követni a malacok növekedési állapotát - ezzel tudományos útmutatást kínálva a tenyésztésükhöz és nevelésükhöz.
A kutatók által elért technológiai és tudományos eredményeket már 4, intelligens gazdálkodáshoz kapcsolódó vállalatnál, 5 központi irányítású állami tulajdonú cégnél, illetve több kis- és középvállalkozásban is kipróbálták.
Az okos sertéstartás várható gazdasági haszna több mint 100 millió jüan (13,78 millió dollár, ami nagyjából 5 milliárd 95 millió 471 498 forint).
A sertéstartó robotok ötletét Chen Chunyu egy barátja által mutatott videón látta, amely intelligens technológiát alkalmazott az állattartáshoz - külföldi gazdák intelligens kamerákon keresztül szkennelhették a sertéseket, melyből rögtön tudták a súlyukat és mennyiségüket, ezzel pedig valós időben követhették a sertésnövekedést.
„Mintha csak egy szempillantás alatt felmérhetnénk egy ember súlyát, ami meglehetősen hihetetlennek tűnt” – fogalmazott Chen Chunyu.
Ez 2016-ban történt, s a technológia annyira megfogta a kutatót, hogy elkezdett gondolkodni egy hasonló módszer kifejlesztésén. Olvasd el: A tejtermelés optimalizálását segíti az új technológia
Sertéstartásban jeleskednek mesterséges intelligencia-robotok Kínában
A megvalósításhoz összefogott a képfeldolgozási kutatásokra specializálódott Cang Yannal és Qiao Yulonggal.
A kutatók 3D kamerával készítettek képeket két különböző méretű krokodilmodellről – a mély tanulási módszerekkel végzett elemzést követően kiderült: valóban képesek azonosítani a hüllők méretét.
Noha voltak nagyobb eltérések a súlymérések terén, az intelligens robotokban rejlő mélytanulási potenciál ereje vitathatatlan volt.
„A mélytanulással az intelligens robotok folyamatosan fejlődhetnek, ahogyan az emberek. Úgy gondoltuk, nagy mennyiségű sertésnövekedési adat folyamatos bevitelével és a mélytanulási módszerek finomításával egész biztosan elérhetjük az intelligens sertéstartás célját” – mesélte Chen Chunyu.
A kutatócsapat 2017-ben fogtak kisléptékű kísérletekbe és adatgyűjtésbe Peking és Jilin tartomány sertéstelepein.
Mint arról Chen Chunyu beszámolt, technológiai áttörést értek el a távoli adatátvitel, a tömeges adattárolás, a tisztítás és egyéb információgyűjtési folyamatok terén.
„A harbini sertésnövekedéssel kapcsolatos adatokat távolról tudtuk gyűjteni és elemezni. A sertések életformáiban mutatkozó különbségek jelentős eltérésekhez vezethetnek az azonosítási eredmények terén, akárcsak a különböző testhelyzetek, mint például az állás és a fekvés, különböző súlyokkal járhatnak, amelyeket a kamera rögzít és elemez” – magyarázta a kutató.
A rugalmas, nem merev testmérésekkel, illetve a sűrű kis célpontfelismeréssel kapcsolatos kihívásokat az elmúlt pár évben sikerült leküzdenie a kutatócsoportnak.
Együttműködés indult köztük és a Beijing Focused Loong Technology Co Ltd között 2020-ban, amely egy innovatív, az állattenyésztési ágazat digitalizálására összpontosító vállalat.
A cél az volt, hogy kifejleszthessék első intelligens ellenőrző robotjukat, a Farm Watcher-t, amely képes pontosan azonosítani a sertések számát és súlyát, egyetlen pillantást vetve az állatokra összetett környezetben.
„Egy okostelefon-alkalmazás napi használatával a gazdák láthatják a sertések növekedési görbéjét a karámban és pontosan nyomon tudják követni az egyes állatok súlyváltozásait. Ez segíti őket annak eldöntésében, piacra küldhetik-e azokat, betegek-e, mekkora napi takarmánybevitelre van szükségük - így valóban megvalósulhat az intelligens sertéstartás. Emellett, az érintés nélküli munka miatt ez végső soron jelentős áttörés a tudományos alapkutatásban” – jegyezte meg Cang.
Gao Yanhong, a vállalat operatív igazgatója elárulta, hogy eddig több mint 6 ezer intelligens mezőgazdasági robotot adtak el, beleértve az intelligens ellenőrző robotokat és a sertés-automatákat Kína különböző régióiban, s ebből 200 millió jüan bevétel származott.
A tengerentúli piacokat is aktívan bővítik, sikeresen végrehajtottak projekteket olyan országokban és régiókban, mint például Vietnam, Japán, Európa és az Egyesült Államok – tette hozzá Yanhong.
A kutatócsapat olyan alapvető tudományos kérdések kutatására is koncentrál, mint a mesterséges intelligencia módszereinek jelentős adatfüggősége, valamint az intelligens gazdálkodás univerzális nagynyelvi modelljei felépítésének kutatása, amelyek támogatják az új minőségi mezőgazdasági termelékenység fejlesztését.
A technológiai innovációt továbbra is erősítik, hozzájárulva Heilongjiang modern mezőgazdaságának magas színvonalú fejlesztéséhez – mondta Cang Yan.
B.A.