2025. 05. 23. - 08:20

Segíthet a mesterséges intelligencia a következő stroke megelőzésében?

Segíthet a mesterséges intelligencia a következő stroke megelőzésében?

A mesterséges intelligencia segítségükre lehet az orvosoknak felismerni a stroke egy gyakori, de gyakran rejtett okát, agyszkennelések elemzésével – tudatta egy új tanulmány.

A mesterséges intelligencia hozzájárulhat egy következő stroke megelőzéséhez.
 
Az MI segíthet az orvosoknak a stroke egy gyakori, de gyakran rejtett okának felismerésében, mégpedig agyszkennelések elemzésével. A technológia gyorsabbá, pontosabbá és személyre szabottabbá teheti a stroke-ellátást – tudatta egy új tanulmány, amely a Cerebrovascular Diseases folyóiratban jelent meg.
 
A szakemberek a pitvarfibrilláció (AF) állapotra koncentráltak – ez a szabálytalan szívverés ötszörösére növeli az agyvérzés kockázatát. Olvasd el: Stroke - az agyi kár mértékét is felmérheti a mesterséges intelligencia?
 
Segíthet a mesterséges intelligencia a következő stroke megelőzésében?
Segíthet a mesterséges intelligencia a következő stroke megelőzésében?
 
Mivel a AF kezdetben nem mutat tüneteket, gyakran csak akkor diagnosztizálják, amikor a stroke már bekövetkezik. A hagyományos észlelési módszerek - így például a hosszan tartó szívmonitorozás -, költségesek, invazívak és időigényesek lehetnek.
 
Mesterséges intelligencia ismeri fel a mintázatokat
 
A Melbourne-i Agy Központ és a Melbourne-i Egyetem új kutatása más megközelítést alkalmaz. Egy gépi tanulási modellt tanítottak be, olyan betegek MRI-képeivel, akik már átestek stroke-on - a kutatócsapat megtanította az algoritmust a AF-hez kapcsolódó mintázatok felismerésére.
 
A kutatók felfedezték, hogy MI-modelljük „észszerű osztályozási képességgel” rendelkezik a AF által okozott, illetve az elzáródott artériák által kiváltottt agyvérzések megkülönböztetésében.
 
A tesztelés során a modell magas teljesítménypontszámot ért el, ami arra utal, hogy a mesterséges intelligencia értékes eszközzé válhat az orvosok számára: segíthet azonosítani azokat a pácienseket, akik további szívvizsgálatra vagy kezelésre szorulhatnak.
 
A gépi tanulás segíthet kimutatni a pitvarfibrillációt
 
„A gépi tanulás egyre nagyobb teret hódít a klinikai döntéshozatalban és segíthet a nem diagnosztizált pitvarfibrilláció kimutatásában, ha mágneses rezonancia képalkotásra alkalmazzák” – áll a tanulmányban.
 
Mivel az MRI-vizsgálatok már rutinszerű részét képezik a stroke-ellátásnak, ez a módszer nem igényel extra vizsgálatokat vagy eljárásokat a betegek számára, így alacsony költségű, nem invazív módon támogathatja a célzottabb ellátást.
 
A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, szükségesek a nagyobb követéses vizsgálatok, de a potenciál ígéretes: a pitvarfibrilláció korábbi felismerése időszerűbb kezeléshez és kevesebb stroke-hoz vezethet.
 
„A pitvarfibrilláció korai felismerése fontos ahhoz, hogy a betegek a lehető legjobb esélyt kapják a súlyos kardioembóliás agyvérzés megelőzésére. Sok páciens azonban először akut ischaemiás stroke-kal jelentkezik, amelynek kiváltó oka rejtett, mivel tünetmentes és intermittáló” – mondta el Craig Anderson, a Cerebrovascular Diseases folyóirat főszerkesztője.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.