2025. 07. 21. - 08:20
Nemet mondott a Meta az EU mesterséges intelligencia-kódexére

Megtagadta a Meta, hogy aláírja az Európai Unió mesterséges intelligencia-törvényre vonatkozó gyakorlati kódexét - hetekkel azelőtt, hogy a blokk általános célú MI-modellek szolgáltatóira vonatkozó szabályai hatályba lépnének.
A Meta megtagadta az Európai Unió mesterséges intelligencia-törvényre vonatkozó gyakorlati kódexének aláírását – tette mindezt hetekkel azelőtt, hogy a blokk általános célú MI-modellek szolgáltatóira vonatkozó szabályai hatályba lépése megtörténne.
„Európa rossz úton halad a MI terén. Gondosan áttekintettük az Európai Bizottság általános célú MI (GPAI) modellekre vonatkozó gyakorlati kódexét és a Meta nem fogja azt aláírni. Ez a kódex számos jogi bizonytalanságot vezet be a modellfejlesztők számára, valamint olyan intézkedéseket, amelyek messze túlmutatnak a MI-törvény hatályán” – írta Joel Kaplan, a Meta globális ügyekért felelős vezetője egy LinkedIn-bejegyzésben.
Miről szól az EU gyakorlati kódexe?
Az EU gyakorlati kódexe – egy önkéntes keretrendszer, amelyet július elején tettek közzé – célja, hogy segítsen a vállalatoknak olyan folyamatok és rendszerek bevezetésében, amelyek megfelelnek a blokk MI-szabályozására vonatkozó jogszabályainak.
A kódex többek között előírja a vállalatok számára, hogy dokumentációt nyújtsanak be MI-eszközeikről és -szolgáltatásaikról, rendszeresen frissítsék azokat, valamint megtiltja a fejlesztőknek, hogy kalóztartalommal képezzék a mesterséges intelligenciát. Olvasd el: Szuperintelligencia laborokat indít a Meta - Meghökkentő dolgokat tervez Mark Zuckerberg

Nemet mondott a Meta az EU mesterséges intelligencia-kódexére
A vállalatoknak eleget kell tenniük a tartalomtulajdonosok kéréseinek is, hogy ne használják fel munkáikat az adatkészleteikben.
Kaplan a jogszabály EU általi végrehajtását „túlzottnak” nevezve azt állította, hogy a törvény „akadályozza a határokon átnyúló MI-modellek fejlesztését és bevezetését Európában és megbénítja azokat az európai vállalatokat, amelyek ezekre építenének üzletet”.
A mesterséges intelligencia alkalmazásainak kockázatalapú szabályozásaként a MI-törvény tilt bizonyos „elfogadhatatlan kockázatú” felhasználási eseteket, mint például a kognitív viselkedésmanipuláció vagy a szociális pontozás.
A szabályok meghatároznak egy sor „magas kockázatú” felhasználási módot is - mint például a biometrikus azonosítás és az arcfelismerés -, valamint olyan területeken, mint az oktatás és a foglalkoztatás. A törvény előírja a fejlesztők számára a MI-rendszerek regisztrációját és a kockázat- és minőségkezelési kötelezettségek teljesítését is.
A világ minden tájáról származó technológiai vállalatok - köztük az MI-verseny élvonalában lévők, mint az Alphabet, a Meta, a Microsoft és a Mistral AI -, küzdenek a szabályok ellen.
Sőt, sürgetik az Európai Bizottságot is, hogy halassza el azok bevezetését. A Bizottság azonban határozottan kitartott, mondván, hogy nem fogja megváltoztatni az ütemtervet.
Az EU július 18-án közzétette a mesterséges intelligencia modellek szolgáltatóira vonatkozó irányelveket, mielőtt az augusztus 2-án hatályba lépő szabályok élesednének.
Ezek a szabályok az „általános célú, rendszerszintű kockázattal járó mesterséges intelligencia modellek” szolgáltatóit érintenék, így például az OpenAI, az Anthropic, a Google és a Meta vállalatokat. Azoknak, amelyek augusztus 2. előtt dobtak piacra ilyen modelleket, 2027. augusztus 2-ig kell megfelelniük a jogszabálynak – tudatta a techcrunch.com.
B.A.