2019. 07. 22. - 10:15
Mesterséges intelligencia: önjáró taxi a gyógyír az üvegház-hatásra?
Nincs már messze az elektromos önjáró taxik bevezetése a városokban. Ha megvalósul, közel 90 százalékkal lesz csökkenthető az üvegházhatású gázok kibocsátása a városokban.
Az önjáró taxi mára nem egy futurisztikus elképzelés. Egyre többet tesztelnek belőlük világszerte, ami azért is nagyon fontos, mert immár rengeteget segíthetnek az üvegházhatású gázok csökkentésében.
A Michigani Egyetem kutatói szerint ezek kibocsátása akár 87 százalékkal mérsékelhető lenne az elektromos, sofőr nélküli taxiknak köszönhetően.
Mesterséges intelligencia: az elektromos, önjáró taxikat már jó ideje tesztelik az utakon
A szakemberek tanulmányából, melyet Transportation Research Part D: Transport and Environment szaklapban közöltek, kiderül: a Michigani Egyetem és a Ford Motor autóvállalat kutatói és innovációs központjának kutatói kiszámították, hogy amennyiben bevezetésre kerülnek az önjáró taxik, legalább 60 százalékkal csökkenne az üvegházhatású gázok kibocsátása, szemben a ma használatos, hagyományos autókéval.
Ha azonban a taxik önjáróak, a csökkentés 87 százalékos is lehet.
A kutatók kiemelik, hogy a sofőr nélküli, mesterséges intelligenciával közlekedő kocsikkal igen sokat teszünk az üvegházhatású gázok mérséklése érdekében. Egy hagyományos gépkocsiflottával erre nem lenne lehetőség.
Az önjáró autóknak – taxiknak – több kiemelkedő előnye is van. Egyenletesebben gyorsulnak, az autók kommunikálnak egymással és az infrastruktúra is nagy segítség.
Amennyiben nagyobb az autók kihasználtsága, többen utaznak, csökkenthető a flotta nagysága, a parkolási problémák, a flotta pedig rendszeresen megújítható újabb hatékony stratégiák alkalmazásával – írta a tanulmány társ-szerzője, Jim Gawron.
László Adrienn