Mesterséges intelligencia növeli a termelékenységet a Lenovo gyáraiban
![Mesterséges intelligencia növeli a termelékenységet a Lenovo gyáraiban](/upload/2021/04/04021-lenovo-gyartas-ai-mi-mesterseges-intelligencia.jpg)
Hatékony tervezés és ütemezés, valamint a megfelelő teljesítmény: ezek a kulcsfontosságú tényezők ahhoz, hogy a termelési célok teljesülhessenek, illetve ezek vezetnek a fizető ügyfelek és részvényesek elégedettségéhez is. Számos gyár esetében ezek komoly kihívások, a Lenovo viszont egy új intelligens gyártástervező rendszert vetett be annak érdekében, hogy leküzdjék az akadályokat.
A Lenovo Research által kifejlesztett intelligens gyártástervező rendszer ötvözi a mesterséges intelligencia alapú technológiákat és a matematikai algoritmusokat, beleértve a mélymegerősítéses tanuláson alapuló új szekvenciális tervezési algoritmusokat, és mindezek a gyártáshoz egyszerűen használható, optimalizált döntéshozó motorban teljesednek ki. A rendszer ráadásul támogatja az autonóm tanulást is: minél tovább fut, annál okosabb lesz.
Hatékonyabbá teszi a gyártási teljesítményt a mesterséges intelligencia
Az intelligens gyártástervező rendszert a Lenovo LCFC (HeFei) elektronikai technológiai létesítményében telepítették, amely a vállalat legnagyobb globális kutatási és gyártási bázisa. Az LCFC több ezer alkalmazottja tavaly 690.000 vevői megrendelést teljesített. A létesítményben egyedi gyártási folyamatokat alkalmaznak, és több mint 300.000 különböző anyagot használnak fel az 500-at is meghaladó, specifikus PC-modellek előállításához.
A fejlesztés jelentőségét mi sem mutatja jobban, mint az, hogy az LCFC gyártási tervezési folyamata hat óráról 90 másodpercre csökkent. Emellett a legfontosabb teljesítménymutatók is jelentősen javultak: az LCFC létesítmény megrendelései 20%-kal, a termelékenység pedig 18%-kal nőtt.
A rendszer nagyszabású együttműködést és többcélú feladatokat is támogat, például a valós idejű beállítást és konfigurálást a felhasználók sajátos termelési céljainak megfelelően. Az LCFC dolgozói hiperparamétereket is beállíthatnak a rendszeren, például rangsorolhatják az egyes gyártási szegmensek termelési céljait, hogy azok összhangban legyenek a kereslet és a gyártási környezet változásaival.
A Lenovo szerint az LCFC intelligens gyártástervező rendszere az iparágban először alkalmazza a mesterséges intelligencia technológiát a gyártás során jelentkező, nagyszabású ütemezési műveletek fokozása érdekében. Az eredmények egyértelműen pozitívak, és a Lenovónál kíváncsian várják azt, hogy a rendszer önálló tanulási képességei hogyan befolyásolják a termelést az idő múlásával.
A Lenovo megoldását nemrég az Operációkutatási és Vezetéstudományi Intézet (INFORMS) döntősnek nevezte az operatív teljesítményért járó Franz Edelman-díjért.
- Varga Viktor -