Mesterséges intelligencia azonosíthatja a töréseket a röntgenfelvételeken
A Boston University School of Medicine kutatóinak tanulmánya szerint a mesterséges intelligencia segíthet a kórházi dolgozóknak abban, hogy felismerjék a töréseket a röntgenfelvételeken.
"A mesterséges intelligencia alapú algoritmusunk gyorsan és automatikusan képes felismerni a törések szempontjából pozitív röntgenfelvételeket, és megjelölni ezeket a rendszerben, hogy a radiológusok prioritást adhassanak a törésekkel rendelkező röntgenfelvételek olvasásának" - mondta a VA Boston Healthcare System radiológiai főorvosa és a BUSM radiológia és orvostudomány professzora, Dr. Ali Guermazi, PhD egy sajtóközleményben.
A kutatók szerint a törések értelmezési hibái a sürgősségi osztályon észlelt diagnosztikai problémák mintegy 24 százalékát teszik ki. Ráadásul a törések radiológiai diagnózisának következetlenségei az esti és éjszakai órákban gyakoribbak.
Pontosabban ismerhető fel a csonttörés a mesterséges intelligenciának köszönhetően
A mesterséges intelligencia algoritmust több intézményből származó nagy röntgenadathalmazon képezték ki a végtag-, medence-, torzó-, ágyéki gerinc- és bordaközi törések azonosítására. A vizsgálatban szakértő emberi elemzők határozták meg az arany standardot, és összehasonlították a saját teljesítményüket mesterséges intelligencia segítségével és anélkül.
Különböző elemzők, köztük radiológusok, ortopédsebészek, sürgősségi orvosok, orvosasszisztensek, reumatológusok és háziorvosok segítségével szimulálták a valós forgatókönyveket.
Az MI segítségével 29 százalékkal csökkent a nem észlelt törések száma, s a mesterséges intelligencia 16 százalékkal növelte az elemzők pontosságát, valamint 30 százalékkal jobb eredményt produkált az egynél több törést tartalmazó vizsgálatok esetében, miközben a specificitás 5 százalékkal javult.
Guermazi szerint az MI hatékony eszköz lehet a radiológusok és más orvosok támogatására a diagnosztikai teljesítmény javításában és a hatékonyság növelésében. Emellett a technológia képes javítani a kórházi vagy klinikai betegélményt is.
"Tanulmányunk a törések diagnózisára összpontosított, de hasonló koncepció más betegségekre és rendellenességekre is alkalmazható. Folyamatos kutatási érdeklődésünk arra irányul, hogy miként lehet a legjobban felhasználni a mesterséges intelligenciát az emberi egészségügyi szolgáltatók segítésére a betegellátás javítása érdekében, ahelyett, hogy a mesterséges intelligencia helyettesítené az emberi egészségügyi szolgáltatókat" - tette hozzá Guermazi.
V.V.