2018. 12. 12. - 09:35
Emberi izom-olvasót alkottak mesterséges intelligencia-kutatók

Izomolvasó eszközt fejlesztettek ki orosz kutatók, amely a bionikus protézisek és az okosruhák megalkotásában egyaránt segíthet.
Új, izomolvasó eszközt alkottak meg orosz kutatók: a Myo Interface nevet viselő szerkezet képes az emberi izom elektromos aktivitásának olvasására, majd jelekké alakítására – mindezt az okosruhák megalkotására ugyanúgy lehet alkalmazni, mint a bionikus protézisekére.
Az orosz szakemberek által létrehozott Myo Interface lejegyzi a karizmok elektromos aktivitását, felismeri a gesztusokat, majd parancsokká alakítja át azokat az eszköz számára – mondta el Bulat Aitbayev, a Moszkvai Országos Nukleáris Kutatási Egyetem munkatársa a Sputnik ügynökségnek.
A Myo kifejezés egyébként a görög „izom” szóból származik. „Az eletródák elektromiográfiai jeleket olvasnak az izmokból, miközben az interfész speciális algoritmusokat használ fel a mozgási minták felismerésére és utasításokká alakítja azokat az eszköz részére” – magyarázta Aitbayev.

Az emberi izom elektromos aktivitását olvassa az új mesterségesen intelligens eszköz
A Myo Interface rehabilitáción résztvevő emberek számára hoz létre edző felszerelést, illetve atlétáknak alkot okosruhákat, melyek képesek elektrokardiogrammra, vagyis EKG-t és egyéb mutatókat is figyelni lehet rajtuk – de bionikus kar protézisek kezelésére alkalmas rendszert is működtetni tud.
Az eszköz alkalmazható ugyanakkor az okostelefonok távoli kezelésére és az otthonban található okos rendszerek működtetésére is.
A Myo Interface nagymértékben pontos, az eszközfelismerésben tapasztalható késlekedése pedig igen alacsony. Lehetővé teszi a különböző felismerési algoritmusok szélesebb körének használatát is – mondta az orosz szakember.
A kutatócsoport most a laboratóriumi prototípus használatát tervezi, hogy rendszert hozzon létre a felső végtagok bionikus protézisének szabályozására, illetve frissítse az ún. virtuális és augmentált reális mozgás-követési rendszert.
László Adrienn