2020. 07. 29. - 09:50
Elon Musk: A mesterséges intelligencia 5 éven belül felülmúlja az embert
A mesterséges intelligencia miatti egzisztenciális fenyegetés sokkal közelebb van, mint azt korábban vártuk – hívta fel a figyelmet Elon Musk új nyilatkozatában.
Könnyen elképzelhető, hogy a mesterséges intelligencia (MI) már 5 éven belül felülmúlja az embereket. Vagyis, az egzisztenciális fenyegetés, amelyet az MI magával hoz, jóval előbb megvalósulhat, mint hinnénk – figyelmeztet a milliárdos Elon Musk.
Az előrejelzés az úgynevezett technológiai szingularitás korábbi becsléseinek jelentős felülvizsgálatán alapul, amikoris a gépi intelligencia meghaladja az emberi intelligenciát, s érthetetlen sebességgel felgyorsul. Olvasd el: Egyre inkább digitális segítőkre szorulhatunk?
A futurista Ray Kurzweil ezt a szuperintelligencia-csúcspontot korábban 2045 környékére jósolta, olyan technológiák exponenciális fejlődésére hivatkozva, mint a robotika, a számítógépek és a mesterséges intelligencia.
Elon Musk szerint a mesterséges intelligencia 5 éven belül felülmúlhatja az embert
Elon Musk, akinek vállalkozásai közé tartozik a Tesla elektromos autók készítése, valamint a SpaceX űrvállalat, a The New York Times-nak adott interjújában azt mondta: a jelenlegi trendek alapján a mesterséges intelligencia 2025-re túlszárnyalhatja az embert.
A milliárdos mérnök 2015-ben maga is hozzájárult az OpenAI mesterséges intelligencia-kutató laboratórium megalapításához – s következetesen figyelmeztette az embereket az elmúlt években a fejlett mesterséges intelligencia miatt kialakuló egzisztenciális veszélyekről. Ennek ellenére, mint mondta, úgy érzi: a kérdést nem értik megfelelően.
„Szerintem sokan azért hagyják figyelmen kívül az MI-t, mert sok okos ember úgy gondolja, a számítógép soha nem lehet olyan okos, mint ő – fogalmazott Musk. - Olyan helyzet felé tartunk azonban, amikor a mesterséges intelligencia sokkal okosabb lehet, mint az emberek, s úgy vélem, ez kevesebb, mint 5 év múlva bekövetkezik. Ez nem jelenti azt, hogy akkor majd minden pokolra megy. Csupán annyit jelent, hogy a dolgok elkezdenek instabillá és furcsává válni."
2016-ban Elon Musk arról beszélt, a mesterséges intelligencia fejlettsége miatt fennáll a veszélye annak, hogy az embereket az MI úgy kezelje, mint holmi háziállatokat - hacsak nem fejlesztenek olyan technológiát, amely összekapcsolhatja az emberi agyat a számítógépekkel. Olvasd el: 1 milliárd dollár az emberi agyat utánzó MI-projektre
Nem sokkal azután, hogy ezt elmondta, a milliárdos bejelentette egy új, agy-számítógép interfész startup elindítását, amely megkísérel implantálni egy agyi chipet „varrógép-szerű eszköz” segítségével.
A Neuralink lehetővé teszi az emberek számára, hogy versenybe szálljanak a mesterséges intelligenciával – mondta Musk, de abban is segít, hogy gyógyítsunk agyi betegségeket, kontrolláljuk a hangulatunkat, vagy akár zenét hallgassunk a chip-en keresztül.
Elon Musk és Ray Kurzweil ugyanakkor mindketten kiemelkedő mesterséges intelligencia-kutatók, akik támogatják a fejlett MI fejlesztésére vonatkozó szigorú iránymutatásokat.
A Future of Life Institute (FLI) 2017-ben közzétett nyílt levélben vázolta fel az ellenőrizetlenül maradt mesterséges intelligencia elkerüléséhez szükségesnek alapelveket, valamint azokat, amelyekkel kiküszöbölhető, hogy az halálos autonóm fegyvereket működtethessen.
László Adrienn