A vakság kialakulásának okát képes felismerni a mesterséges intelligencia
A rendszert úgy fejlesztették ki, hogy az képes legyen felismerni az életkorral összefüggő makuladegenerációt (Age-Related Macular Degeneration - AMD). Ez egy olyan betegség, ami Európában a 60 évnél idősebbek 25%-át érinti, míg az Egyesült Államokban akár 11 millió ember is szenvedhet tőle.
Ennek a rendellenességnek két típusa létezik: az egyik a "száraz" forma, ami a legtöbbször csak kisebb látásvesztést okoz, míg a "nedves" forma már tartós vaksághoz vezethet.
Vakságtól mentheti meg az embereket a mesterséges intelligencia
Jelenleg a szemészek az AMD diagnosztizálására a szem 3D szkennelését használják, azonban ezeknek a rendkívül részletes képeknek időigényes az elemzése. A DeepMind kutatói úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencia képes kimutatni azt, hogy az egyes betegeknek vannak-e olyan tüneteik, amik sürgős beavatkozást igényelnek, és ami végsősoron a látásuk megmentését eredményezheti.
A kutatók egy anonimizált, retinális szkennelési adatkészleten összesen 2795 beteg állapotát analizálták - olyanokét, akiknél nedves AMD állt fenn. Ezt követően két ideghálózatot használtak fel arra, hogy a 3D-s szemvizsgálat elemzésével kimutassák a betegség meglétét, kiegészítve olyan funkciók megjelölésével, amelyek információkat nyújtanak a rendellenességről. A rendszer pedig ezután az adatokat felhasználja arra, hogy megjósolja, hogyan alakul a beteg nedves AMD-je a következő 6 hónapban.
A DeepMind szerint a mesterséges intelligencia már a nedves AMD kezdetét is képes kimutatni, méghozzá ugyanolyan pontossággal, mint az emberi szakértők - sőt, egyes esetekben még pontosabb is volt náluk.
Pearse Keane, a projekten dolgozó egyik szemészeti specialista szerint a rendszer korai figyelmeztető jelként szolgálhat a betegség kialakulására. "Ezzel viszont nem oldottuk meg az AMD problémáját, de talán éppen most sikerült hozzáadni egy darabkát a nagy puzzle-höz" - tette hozzá.
A következő fázisban az algoritmus validálását fogják elvégezni, így a mesterséges intelligencia klinikai vizsgálatok során is felhasználható lesz. Idővel ez tehát az orvosoknak is segíthet majd a betegek személyre szabott kezelési tervének kidolgozásában.
- Varga Viktor -