2025. 04. 05. - 17:37
A robotpincér, akit jobban szeretnek, mint az embereket

Egy brit kávézóban a vendégek inkább egy mesterséges intelligenciával működő robotpincértől kérik a kávét – és ez még csak a kezdet.
A suffolki Brandon városban található No. 30 Coffee Lounge vendégei mostanában nem csak a habos cappuccinók miatt mosolyognak. Alphonso, a mesterséges intelligencia által vezérelt robotpincér ugyanis olyan gyorsan belopta magát a látogatók szívébe, hogy a kávé illata mellett a robot sármja is lengedez a levegőben. A kávézó vezetője, Nicki Plume szerint Alphonso nem csak praktikus, de valósággal „megbabonázta” a vendégeket. Miközben ételt szállít ki és asztalokat ürít, a gyerekek kedvence lett és a helyi idősek is sorra jönnek, hogy személyesen találkozzanak vele.
Alphonso nem egy egyedi jelenség: az Egyesült Királyságban egyre több étterem ruház be hasonló robotokra, amelyek akár 18 500 fontba is kerülhetnek. A technológia célja azonban nem az emberi munkaerő lecserélése, hanem annak támogatása. A No. 30 Coffee Lounge esetében is a napi rohanás enyhítésében segít, különösen az esti, olasz étteremként működő órákban. A mesterséges intelligencia és a robotika nemcsak hatékonyságot hoz, hanem újfajta vendég élményt is kínál.
A robotok térhódítása csak az egyik jele annak, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia a hétköznapokat. Az Ipswichben megrendezett Digital Innovation Showcase például bemutatta, hogyan válhat a mesterséges intelligencia, a kiterjesztett valóság (AR) és a virtuális valóság (VR) a városközpontok megmentőjévé.

Az emberek imádják a robotpincéreket
Az Urban Tech Creative által kínált „phygital” élmény például lehetővé teszi, hogy a vásárlók digitális boltok kirakataiban nézzenek körbe VR szemüvegeken keresztül, miközben ott egyetlen fizikai polc sem foglal helyet.
Az eseményen részt vevő Cluso nevű startup pedig egy teljesen új dimenzióba emeli a vásárlói visszajelzéseket: a látogatók egyszerű hangüzenetekben rögzíthetik véleményüket, amit a rendszer valós időben feldolgoz. Ez az adatvezérelt megközelítés nemcsak az ügyfélélményt javítja, de segítheti a városfejlesztést is – méghozzá valós igények alapján.
A technológia múltidéző funkciót is betölt: a Zubr által fejlesztett digitális távcsövek segítségével például az érdeklődők megnézhetik, milyen volt Ipswich vízpartja az 1890-es években. A nosztalgikus élmény kifejezetten az idősebb generáció számára készült, akik szívesen kalandoznak vissza az időben, anélkül hogy letöltenének egy alkalmazást. A jövő tehát már itt van és számolyas olyan helyet találhatunk a világon, ahol épp egy robot viszi ki az espressót.
CS.SZ.