A rasszista emberek felderítésében is közreműködhet a mesterséges intelligencia

Fontos tehát előre leszögezni, hogy nem vadidegen emberekről lehet megállapítani, hogy rasszisták-e. Ez tulajdonképpen egy önteszt, ami többek között a pulzusszám és a véroxigénszint elemzésével könnyíti meg az utat annak megértéséhez, hogy a tudattalan elfogultság és a szisztémás rasszizmus hogyan illeszkedik egymáshoz.
A rasszizmus azonosításához jelenleg az úgynevezett Implicit Association tesztet használják. Alapvetően képeket és szavakat mutatnak a résztvevőknek, akik megpróbálják a lehető leggyorsabban társítani őket a "világos bőrrel", a "sötét bőrrel", illetve a "jóval" és a "rosszal". Ezt egyébként bárki kipróbálhatja a Harvard Egyetem weboldalán.
Vannak olyan kutatások is, amelyek szerint a kívülállók fenyegetési reakciói az alanyban gyakran fiziológiailag is mérhetők. Más szavakkal: néhány ember fizikai választ produkál azokra az emberekre, akik másnak tűnnek, mint ők, és amikor ilyen állapotba kerülnek, akkor ott mérni is lehet bizonyos paramétereket.
A Virginia Egyetem ötvözte ezt a két területet. Toboroztak egy 76 önkéntes hallgatóból álló csoportot, akiken elvégezték az implicit asszociációs tesztet, miközben fiziológiai válaszukat hordható eszközzel mérték.
A rasszizmus hátterének megismeréséhez járul hozzá a mesterséges intelligencia
A folyamat egy gépi tanulási rendszer kifejlesztését vonta maga után, ami segít az adatok értékelésében és következtetések levonásában. A kérdés, ami felmerült a kutatókban, így szól: a fiziológiai válaszok speciális kombinációjának azonosítása valóban meg tudja-e mondani nekünk, ha valaki akaratlan rasszizmus-érzéseket tapasztal? A válasz pedig erre egy erős talán.
A gépi tanulási és statisztikai elemzésük azt mutatta, hogy az implicit torzítás a fiziológiai jelekből 76,1% -os pontossággal megjósolható. Egy ilyen kb. 76%-os pontosság bár most még alacsonyabb sikerküszöböt jelent a gépi tanulás terén, de a rendszer továbbfejlesztéssel ez várhatóan jóval feljebb tornázható.
Ez az újszerű kutatás segíthet megvilágítani a tudatalatti gondolkodási folyamatokat, például a radikalizálódás és a paranoia mögött. Lehetőség van arra is, hogy végre kiderüljön, hogyan lehet a rasszizmus annak az embernek a nem szándékos implicit elfogultsága, amely akár társnak, "szövetségesnek" is hiheti magát a másikkal.
- Varga Viktor -