2021. 02. 04. - 09:45
A mikrochipeken levő emberi sejtek a mesterséges intelligencia határát feszegetik
Úttörő új projektet mutattak be kutatók, melyben a microchipeken emberi sejteket alkalmaznak – a cél, hogy a mesterséges intelligencia átlépje a határait.
Meghökkentő új projekten dolgozik egy nemzetközi kutatócsoport. Az úttörő munka lényege, hogy az emberi agy őssejtjeit használja mikrochipeken, annak érdekében, hogy a mesterséges intelligencia átlépje a határait.
A kutatócsapat, melyet az Aston Egyetem tudósai vezetnek, abban bíznak: ötvözhetik az emberi agy erejét és alkalmazkodóképességét a hagyományos elektronikával – mindez valóságos forradalmat eredményezhet a számítástechnika terén és felturbózott mesterséges intelligenciát idézhet elő. Olvasd el: Íme az agyhoz kapcsolható mesterséges intelligencia eszköz
„Célunk az emberi agy páratlan számítási erejének kiaknázása - ezzel drámai módon növelhető a számítógépek képessége, hogy az összetett problémák megoldásában is segítsen bennünket” - mondta el David Saad, az Aston Egyetem matematika professzora.
Az elektronika emberi agysejtekkel párosítása a mesterséges intelligencia határait feszegetheti
Hozzátette: úgy vélik, az új projekt képes áttörni a jelenlegi korlátokat a feldolgozási teljesítményt és az energiafogyasztást illetően, s paradigmaváltást idézhet elő a gépi tanulási technológiában.
A Neu-ChiP projekt nem kevesebb, mint 3,5 millió euró támogatást kapott az Európai Bizottságtól, hogy feltárja az emberi agy potenciálját a mesterséges intelligencia-technológián belül.
Ez a legújabb találmány a neuromorf számítástechnikának nevezett, feltörekvő területen – mely olyan modelleket alkalmaz, amelyeket az emberi agy működése ihletett.
Összehasonlítva az elektronikus hardverekkel, az emberi agy rendkívül hatékony információfeldolgozási képességet nyújt, s a működéséhez sem bonyolult hűtőrendszerekre, sem jelentős energiaigényre nincs szükség. Olvasd el: Az emberi agyat utánozza az MI-szinapszis
A neuromorf kutatások többnyire az agy tervezésének egyszerű leutánzására koncentrálnak - nem pedig annak tényleges biológiai összetevőinek felhasználására. Célját illetően ebben különbözik a Neu-ChiP más projektektől.
„A Neu-ChiP-ben nem csupán modellezni fogunk egy számos, rendkívül komplex összetevőből - emberi idegsejtből - álló rendszert, hanem megpróbálunk messze túl is mutatni ezen” - fogalmazott Rémi Monasson, a francia Centre National de la Recherche Scientifique kutatási igazgatója, a projekt résztvevője.
„Célunk az idegrendszert olyan állapotba terelni, melyben képes lesz a nem triviális számítások elvégzésére is” – tette hozzá a szakember.
László Adrienn