2025. 04. 16. - 10:00

A mesterséges intelligenciával nem versenyezni kell, hanem használni tudni - lezajlott a III. VOSZFESZT Pécsett

A mesterséges intelligenciával nem versenyezni kell, hanem használni tudni - lezajlott a III. VOSZFESZT Pécsett

A Pécsi Tudományegyetemen tartotta meg idén III. VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetemet a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ). A rendezvényen kiemelt téma volt a mesterséges intelligencia és a KKV-k kapcsolata.

Ebben az évben a Pécsi Tudományegyetemen tartotta meg a III. VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetemet a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), április 10-én.
 
Az esemény 2023-ban Győrben, 2024-ben Veszprémben került megrendezésre – tudatta a vosz.hu.
 
A VOSZ szervezet új stratégiájának megfelelően a felsőoktatási intézményekkel is partneri kapcsolatokat épít - emelte ki Perlusz László, a VOSZ főtitkára köszöntőbeszédében.
 
Igen fontos napjainkban az egyetemek és a vállalkozók tudásának összekapcsolása, hiszen a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása a cégeknél már sokkal inkább a jelen, mint a jövő.
 
A Pécsi Tudományegyetemen tartotta meg a III. VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetemet a VOSZ
A Pécsi Tudományegyetemen tartotta meg a III. VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetemet a VOSZ
 
Perlusz László szerint elérkezett a történelmi lehetőség, hogy a KKV-k elmélyítsék tudásukat. A mesterséges intelligenciát azonban csak nagyon kevesen, töredékük alkalmazza, leginkább részfeladatok elvégzésére.
 
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége kiemelt feladatának tartja, hogy ezen a téren is részt vegyen a vállalkozók edukálásában - egy most induló programmal konkrét eszközöket kínál a technológiai újdonságok megismerésére és bevezetésére.
 
A közös munkából az egyetem is profitál, hiszen oktatási, kutatási témái között hasznosítja a vállalkozóktól kapott információkat – jelezte Decsi István, a Pécsi Tudományegyetem kancellárja.
 
Hozzátette, hogy tavaly a szabadalmi bejelentések száma nagymértékben nőtt, s az egyetemek közötti rangsort ebben Pécs vezeti – írta meg a vosz.hu.
 
Az egyetem forrást különített el mesterséges intelligencia alkalmazás-fejlesztésre, s a VOSZ-szal együttműködve karriertámogatói, versenyképességet javító komplex programokat szervez.
 
Decsi István kiemelte azt is, hogy a VOSZ-szal, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, valamint a Pécsi Önkormányzattal közösen dolgoznak a bicsérdi Universitas Ipari Park projekten, amely az ország egyik legnagyobb befektetésösztönző beruházása.
 
A VOSZ tavaly augusztus-szeptemberben 500 vállalkozás megkérdezésével mérte fel a mestreséges intelligencia és a KKV-k viszonyát - ezen eredményekről Marosi László, a VOSZ Budapesti és Pest vármegyei Regionális Szervezet elnöke számolt be.
 
A kis- és középvállalkozások AI-használata kapcsán kiderült: bár a válaszadók 82 százaléka nem tart az új technológiától, a döntő többség nem ismeri az alap modelleket sem. A 86 százalékuk gondolja azt, hogy az AI alkalmazása komoly hatással lehet a versenyképesség növelésére.
 
A képzésre a válaszadók 88 százaléka nyitott. Mi több, 50 százalékuk azonnal részt venne e-learning, digitális tanfolyamokon.
 
„Most van itt az idő az AI bevezetésére, az edukálásban a VOSZ-nak nagy szerepe van” hangsúlyozta Marosi László. Minderre 2025 második felétől sor kerül.
 
Turbulens fejlődés az AI terén, ami megállíthatatlan
 
A fentiek kapcsán Szabó Zoltán Kázmér, a VOSZ Szolgáltatási Tagozat Digitalizáció-informatikai szekciójának elnöke kifejtette, mire lehet számítani 2026-2032 között a AI-fejlődés turbulens szakaszában.
 
Szabó Zoltán Kázmér felhívta a figyelmet az AI fejlődésének turbulens szakaszára
Szabó Zoltán Kázmér felhívta a figyelmet az AI fejlődésének turbulens szakaszára
 
Ebben az időszakban már működni fognak energiahatékony alternatív mágneses szuperszámítógépek, emberi agysejtek felhasználásával épülő biológiai neurális szuperszámítógépek, a kvantum szuperszámítógépek, valamint az öntanuló robotok – hangsúlyozta Szabó Zoltán Kázmér.
 
S ez még nem minden. Megérkezik a valós idejű adatfeldolgozást és elemzést magával hozó 6G, amely a 4G-hez képest ezerszer, az 5G-hez képest százszor gyorsabb.
 
„A munkában nagyon fontos a KKV-vezető példamutatása, jövőképe, a digitális készségek fejlesztése – életfogytig tart az aktív tanulás. 90 százalékban az agyunkat kell trenírozni és csak 10 százalékban a fizikumunkat” – emelte ki a szakértő.
 
Segítség a KKV-knak az AI-ismeretekben
 
Barabás Tamás, a VOSZ társelnöke, a VOSZ Vállalkozásfejlesztési Kft. ügyvezetője felidézte, hogy a Mesterséges Intelligencia Stratégia alapján 2030-ig 1 millió embernek kell általános AI-ismeretekkel rendelkeznie, százezren pedig szakképesítést szereznének.
 
Új szolgáltatásokat tartalmaz majd a VOSZPort digitális vállalatirányítási platform, javarészt AI elemekkel és a digitális transzformációt segítő eszközökkel. Ahhoz, hogy ezt az emberek megismerjék, a VOSZ mostanra mindegyik vármegyében működtet vállalkozásfejlesztési irodát profi tanácsadókkal.
 
Minderre azért is nagy szükség van, mert az AI nem naponta, hanem már szinte óránként változik és fejlődik – ezt emelte ki előadásában Keleti Arthur kibertitok jövőkutató, az Informatikai Biztonság Napja alapítója.
 
Mint mondta, a mesterséges intelligencia egyre több területen van használatban. Alkalmazásával a cégek több profitot termelnek, amennyiben például marketing feladatokat bíznak rá. A mesterséges intelligencia seperc alatt megmutatja a tökéletes fókuszcsoportot.
 
Digitális optimizmus
 
Dobó András, Head of Commercial Hungary, Deutsche Telekom IT Solutions „digitális optimizmussal” tekint a mesterséges intelligencia térhódítására.
 
Előadásában ismertette, hogy több mint száz nagyvállalati vezetőt kérdeztek meg a témában, s 74 százalékuk azt jósolja: az AI fejlődik majd a leggyorsabban az előttünk álló években.
 
A nagyvállalatok 42 százaléka ugyanakkor az eddigi AI-eredményekben csalódottnak tűnik. Többet vártak az alkalmazásától. Ezen cégek körében 65 százalék használja a generatív AI-t és tíz hónap alatt 50 százalékos növekedést tapasztaltak – tudatta a vosz.hu.
 
Nem versenyezni kell az AI-jal
 
Az előadások moderátoraként Koren Balázs EdTech szakértő, matematikatanár, az EdTech koalíció, valamint a Yetel ProSuli program szakmai vezetője arról beszélt, hogy a mesterséges intelligenciával nem versenyezni kell.
 
„Az AI-jal nem szabad versenyezni, azt használni kell tudni, dolgozni kell vele” – emelte ki.
 
Mint mondta, az embernek abban kell jónak lennie, amiben (ma még) jobb a mesterséges intelligenciánál: a kritikai gondolkodásban, kreativitásban, empátiában, kommunikációban.
 
„Az oktatásban az oktatónak és a tanulónak egyaránt fel kell készülnie az AI befogadására. Az emberiség történetében korábban nem volt még ennyire gyors változás, mint most. Nincs időnk, hogy 5-10 év múlva vezessük be az oktatásban a mai változásokat, a sok új mellett azonban alapismeretekre is szükségünk van” – jegyezte meg Koren Balázs.
 
Koren Balázs szerint az AI-jal nem szabad versenyezni, azt használni kell tudni és dolgozni vele
Koren Balázs szerint az AI-jal nem szabad versenyezni, azt használni kell tudni és dolgozni vele
 
Azt, hogy az egészségügyben milyen eredményeket értek már el mesterséges intelligenciával, dr. Bogár Péter Zoltán, a PTE 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központ vezető fejlesztője demonstrálta konkrét példákkal, így a radiológiában a diagnosztikai támogatást emelte ki, amely igen fontos az emlőrák korai felismerésében.
 
Ugyanakkor rámutatott: az AI-jal nem lecserélni akarják az orvosokat, hanem támogatni a döntéseiket – írta a vosz.hu.
 
A mesterséges intelligencia nem váltja ki az embert – erősítette meg a dolgot Szücs Imre, a Test Innovation Technology Zrt. Chief AI & Data Officere is.
 
Mint mondta, mivel az AI „nagyon profin és magabiztosan képes eladni magát”, nem árt óvatosnak lenni a vállalatoknál. Jobb megoldás multi-agens rendszereket alkalmazni és nem egyetlen megoldással dolgozni.
 
Sokak szerint egyébként a szuperintelligens AI-szakaszba nem szabad eljutni, az ugyanis veszélyes lehet.
 
Rengeteg lehetőséget ad a KKV-k kezébe a mesterséges intelligencia
 
Az AI régen képes már részfeladatok kiváltására – ma már munkafolyamatokat is megold, a jövőben pedig lehet számítani asszisztensekre, amelyek munkaköröket vesznek át.
 
Ettől függetlenül „rengeteg a lehetőség a mesterséges intelligencia alkalmazásában, amellyel minél több KKV-nak élnie kellene” – emelte ki a szakértő.
 
A III. VOSZFESZT zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor, melyen a résztvevők összegezték tapasztalataikat.
 
Mint elhangzott, az AI az embert segítő konkurencia – a vállalkozásokat kompetencia és skill alapú oktatással kell felkészíteni rá.
 
A fejlődéshez az önismeret és a kíváncsiság nélkülözhetetlen. Szükséges felkészülni arra, hol alkalmazzák majd a mesterséges intelligencia által kiszorított munkaerőt.
 
Ahogyan az sem mellékes, hogyan nézünk a jövőbe. Érdemes optimistán szemlélni, ám érthető, hogy sokan félelemmel vegyesen, óvatosan, ugyanakkor bizakodva teszik ezt, hiszen rengeteg a kihívás – írta meg a vosz.hu.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.