A mesterséges intelligencia a klímaváltozást is segít megfékezni

A szállítás, logisztika hatékonyságának növelése
A közlekedési ágazat globális szinten a széndioxid-kibocsátás egynegyedét adja, aminek kétharmadát az úthasználók generálják. A mesterséges intelligencia segíthet abban, hogy az útvonal optimalizálásával csökkenjenek a feleslegesen megtett kilométerek, emellett hogy jobban ki legyenek használva a járművek, illetve a hatékonyság növelése érdekében az árufuvarozást más, alacsonyabb CO2-kibocsátású lehetőségekre terelje, például a vasútra.
A mesterséges intelligencia segíthet megelőzni a komoly természeti csapásokat
Az épületek energiapazarlásának csökkentése
Az épületekben felhasznált energia szintén óriási mértékben hozzájárul a világ CO2-kibocsátásához, éppen ezért fontos, hogy minél kevesebb energia vesszen kárba. Mivel az épületek hosszú élettartamúak, de ritkán korszerűsítik őket új technológiákkal, ezért kis lépésekkel is lehet tenni a sikerért. Például néhány modern, mesterséges intelligencia alapú érzékelő hozzáadásával, ami figyeli a levegő- vagy vízhőmérsékleteket, valamint az energiafelhasználást. Ezek segítségével egy épület 20%-kal is tudja csökkenteni az energiafelhasználását, amit egy városi szintre kiterjesztve komoly hatás érhető el.Az egyének saját karbonlábnyomának csökkentése
Sokan gondolják, hogy az egyének túl kicsik ahhoz, hogy érdemleges változásokat tudjanak hozni globális szinten a klímaváltozás terén. Pedig csak megfelelő eszközök kellenek hozzá, és itt jön képbe a mesterséges intelligencia. A gépi tanulás segíthet kiszámolni az emberek karbonlábnyomát, és javaslatokat adni azokra a kisebb változásokra, amik által csökkenthetik azt. Ilyen például az, hogy többet használják a tömegközlekedést autó helyett, vagy hogy ritkábban vásároljanak húst, valamint hogy az otthonuk villamosenergia-felhasználását mérsékeljék. Ha mindenki csak kicsit járul hozzá egy szebb jövőért ezekkel a dolgokkal, az komoly hatásokat eredményezhet.
- Varga Viktor -