Szolárium, napozás, D-vitamin
A szolárium egy rendkívül megosztó tevékenység. Vannak akik teljes mértékben ellenzik, vannak akik túlzásokba esnek vele és vannak akik pedig határokon belül egészségügyi célzattal is használjájk. És akkor itt van még a D-vitamin kérdése is.
A helyes szoláriumozás (videó forrása: www.youtube.com)
Nyáron egyértelműen mindenki a barna színre hajt, aztán van aki ezt a színt a hideg idő beköszöntével sem szeretné elveszteni, így szoláriummal tartja fönt.
Egészséges vagy káros?
Bár a bőrgyógyászok többsége még mindig azt javasolja ne szoláriumozzunk, szerencsére a mai szoláriumtechnika már nagyban fejlődött így érdemes lenne ezt a kijelentést újragondolni. Igaz, hogy a nagy mértékű, túlzott szoláriumhasználat károsíthatja bőrünket, de semmivel sem jobban mint az erős UV sugárzású napfény. Hány meg hány ember tölt el egész napokat a strandon, úgy, hogy még a legerősebb déli órákban is a napon van?
Természetben történő napozás esetében érdemes betartani a szakértők által ajánlott napozási időszakokat
Pótolja a D-vitamint is?
Egészségünk megőrzéséhez elengedhetetlen a D-vitamin. Ennek a vitaminnak azonban csak az előanyaga található meg szervezetünkben, mely a fénysugarak hatására képes átalakulni D-vitaminná. A régebbi technikájú szoláriumcsövek nem voltak képesek megfelelő sugárzás kibocsájtására, mely előidézte volna a vitamin előállítását, mára azonban képessé váltak a megfelelő erejű és összetételű, kontrollált fény előállítására.
A szoláriumozással kapcsolatban 4 kérdést érdemes megjegyezni: mikor, hol, hogyan és mennyit használjuk? Érdemes a bőrszínünknek megfelelő ideig használni és heti maximum 1x, illetve nem mindegy, hogy milyen minőségű gépben tesszük, érdemes a bio és EU-szabványcsövekkel ellátott szoláriumokat keresni.
(SJ)