2025. 05. 22. - 09:35

Új chipeket fejlesztene generatív mesterséges intelligenciával egy cég

Új chipeket fejlesztene generatív mesterséges intelligenciával egy cég

A chipek a mesterséges intelligencia iparág kritikus elemei. Egy cég olyan alapvető MI-modellt hozna létre, amely segíthet az új chipek fejlesztésében és gyorsabb piacra dobásában.

A mesterséges intelligencia iparág kritikus elemei a chipek. Ezekből újak azonban nem kerülnek piacra ugyanolyan gyorsan, mint az új MI-modellek és -termékek.
 
Egy cég most arra adta a fejét, hogy olyan alapvető MI-modellt alkosson meg, amely segíthet az új chipek gyorsabb piacra dobásában.
 
A San Franciscó-i székhelyű Cognichip egy fizikán alapuló alapvető MI-modell kiépítésén dolgozik, amelyet a félvezetőgyártó cégek felhasználhatnak az új chipek fejlesztési folyamatának felgyorsítására.
 
A vállalat ezt a megközelítést „mesterséges chipintelligenciának nevezi, s reméli, hogy az 50 százalékkal felgyorsíthatja a chipek gyártási idejét és csökkentheti a kapcsolódó költségeket is.
 
A cégvezető évekkel korábban elkezdett aggódni
 
Az ambiciózus ötlet a félvezetőipar veteránjától, Faraj Aalaei-től származik, aki számos vállalatnál dolgozott már - köztük a Fujitsu Network Communications-nél és a Centillium Communications-nél. Olvasd el: 10 figyelemreméltó MI-cég és részvény
 
Új chipeket fejlesztene generatív mesterséges intelligenciával egy cég
Új chipeket fejlesztene generatív mesterséges intelligenciával egy cég
 
Aalaei a TechCrunch-nak beszámolt arról, hogy a cég történetének kezdete 2015-re nyúlik vissza. Akkoriban Aalaei tagja volt a Szilícium-völgyi Vezetői Csoportnak, amely gyakran találkozott, hogy megvitassa az iparáguk problémáit.
 
Egyre jobban aggódott a félvezetőiparban történtek miatt. Előadást tartott a csoportnak a félvezetőgyártó vállalatokba történő kockázati tőkebefektetések drasztikus visszaeséséről, amely 2000-ben évi 200 üzlettel tetőzött, majd 2015-re évi egy-két üzletre esett vissza.
 
„Lényegében figyelmeztettem a többi vezérigazgatót, hogy ez nem lehet jó nekünk. Nem lehet jó az amerikai félvezetőiparnak, s hogy alapvetően meg kell változtatnunk a dolgokat. Ha ez a tendencia folytatódik, elveszítjük a versenyképességünket. Elveszítjük azt az energiát, amely új ötleteket hoz az asztalra” – magyarázta Faraj Aalaei.
 
Figyelembe véve, mennyi időbe telik, mire az új chipek piacra kerülnek, nem meglepő, hogy ezek a vállalatok nem vonzották a kockázati tőkebefektetőket – mondta. Aalaei csaknem egy évtizedig formálgatta magában az ötletet.
 
Majd 2016-ban megalapította a Candou Ventures-t, s ezen az alapon keresztül nyomon követhette a mesterséges intelligencia startupok számának növekedését.
 
Amikor rájött, hogy a generatív mesterséges intelligencia fejlődése elérte azt a pontot, ahol potenciálisan segíthet megoldani a félvezetőipar néhány meglévő kihívását, úgy döntött: 2024-ben elindítja a Cognichipet.
 
Az MI-modellnek képesnek kell lennie a segítségre
 
A Cognichip azóta is működik, sőt, olyan MI-szakértőkből álló csapatot gyűjtött össze, mint a Stanford, a Google és az MIT, hogy elkezdjék az építkezést. Aalaei szerint legalább néhány évbe telik, mire az MI-modell eléri a „végső teljesítményt” – hozzátette azonban, képesnek kell lennie segíteni a vállalatoknak, mielőtt eléri ezt a célt.
 
„Amikor eljutunk erre a pontra - ez a mesterséges chipintelligencia -, egy olyan rendszert fogunk építeni, amely valóban úgy tud viselkedni, mint egy szakértő mérnök. Ha elérjük ezt a víziót, akkor ugyanazt a munkát ténylegesen el lehet végezni emberek töredékével és sokkal, sokkal rövidebb idő alatt” – mondta Aalaei.
 
A Cognichip jelenleg 33 millió dolláros magvető finanszírozást kapott a Lux Capital és a Mayfield közös vezetésű, az FPV és a Candou Ventures részvételével zajló körben, amely során a cégek 33 millió dollárt kaptak.
 
Speciálisabb chipek és kisebb modellek
 
Aalaei kifejtette, reméli, hogy a Cognichip a chipek építéséhez történő hozzáférés demokratizálásában is segíteni tud, így több félvezetőgyártó cég elindulhatna és befektetéseket szerezhetne. A könnyebb hozzáférés azt is jelenti, hogy a kisebb cégek speciálisabb chipeket is építhetnek speciális vagy kisebb modellekhez – mondta.
 
Mindez attól függ, hogy mikor, vagy egyáltalán eljut-e a vállalat a mesterséges chip intelligenciájához.
 
„Amit csinálunk, az nem valamilyen fokozatos változás. Nem egy elektronikus tervezésautomatizáló eszközt építünk, nem próbáljuk meg egy kicsit finomhangolni a folyamatot. Új célt próbálunk kitűzni az iparágunk számára és jelentős változást hozni” – mondta el Faraj Aalaei.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.