2024. 10. 05. - 08:00
Jönnek a GMI vezérelt digitális bankok?
A generatív mesterséges intelligencia (MI) új lehetőségeket teremt, hogy a banki folyamatok nagy részét automatizálja, forradalmasítva a digitális bankok működését.
A mesterségesi intellgiencia egyik legnagyobb erőssége a generatív képességeiben rejlik. Új megoldásokat, ajánlásokat és alternatívákat képes alkotni, amelyek egyszerűsítik a banki műveleteket. Például a hitelbírálatoknál a generatív MI képes nagy mennyiségű adatot elemezni és pillanatok alatt ajánlásokat adni, hogy mely ügyfelek kaphatnak hitelt, így növelve a pontosságot és minimalizálva az emberi hibát. Ezzel jelentős erőforrásokat takaríthat meg a bankok számára.
Az ügyfélszolgálati szektorban is kulcsszerepet játszik az MI. A chatbotok és digitális asszisztensek az ügyfelek kérdéseire válaszolnak, akár bonyolultabb kérdések esetén is. Egyre több bank épít be ilyen megoldásokat, hogy az ügyfelek gyorsabban és hatékonyabban kapjanak választ. Míg korábban ezek az eszközök csak egyszerű kérdéseket tudtak megválaszolni, a generatív MI-nek köszönhetően már komplex pénzügyi tanácsokat is képesek adni, gyakorlatilag a nap 24 órájában. Egy szombat esti kérdésre például nem kell másfél napot várnunk a banktól, hiszen a GMI azonnal választ ad.
Az MI térnyerése felveti a kérdést: mi történik az emberi munkaerővel? A bankszektor hagyományosan nagymértékben függött az emberi munkaerőtől, különösen a háttérfolyamatokban és az ügyfélszolgálatban. Az automatizáció térnyerésével azonban ezek a feladatok egyre inkább MI alapú rendszerekre kerülnek át. Noha ez első ránézésre a munkahelyek csökkenését sugallhatja, sok szakértő úgy véli, hogy az MI inkább átalakítja majd a munkaerőpiacot. Az emberek feladata a kreatív és stratégiai döntéshozatal lesz, míg az automatizált rendszerek az ismétlődő feladatokat veszik át.
Izgalmas kérdéseket vet fel az, hogy a GMI milyen hatással lesz 5-10 év múlva a bankszektorra
Magyarországon a digitális banki szolgáltatások térnyerése már elkezdődött és a generatív MI ebben kulcsszerepet játszik. Egyre több hazai pénzintézet alkalmaz GMI-alapú megoldásokat az ügyfélkezelésben és a kockázatkezelésben, ami nemcsak a működési hatékonyságot javítja, hanem az ügyfelek elégedettségét is növeli. Az ügyfélszolgálati automatizáció és a hitelbírálatok gyorsítása révén a hazai bankok is lépést tudnak tartani a globális versenyben.
A generatív MI segítségével a digitális bankok egyre automatizáltabbá és hatékonyabbá válnak, de felmerül a kérdés, hogy vajon mennyire lesz emberközpontú a jövő bankolása. Az ügyfelek egy része továbbra is a személyes kapcsolatokat részesíti előnyben, míg mások örömmel üdvözlik a technológiai újításokat. A bankoknak a kihívás az lesz, hogy megtalálják a megfelelő egyensúlyt az emberi és az automatizált szolgáltatások között, így biztosítva a magas színvonalú ügyfélélményt a digitális korszakban. Lehet, hogy titokban ezt is a GMI oldja majd meg?
CS.SZ.