Ebéd tápanyagarányok fogyókúrában
A reggeli mellett az ebéd a legkiadósabb étkezésünk, így tápanyagtartalmának megoszlása kiemelt fontosságú.
A reggeli után az ebéddel jut szervezetünk nagyobb mennyiségű energiaforráshoz, ezért nem mindegy, hogy miből mennyit kap - mindemellett pedig arra is kell ügyelni, hogy beleférjen kalóriakeretünkbe.
Egy diéta során az ebédnek három fő komponensből kell állnia, melyek arányait több tényező is befolyásolhatja:
3 fő komponens:
Hús - fehérje
A hús, kiemelt fehérjeforrás mely esetében főként a zsírszegényebb szárnyas húsok ajánlottak és ebédnél az irányadó mennyiség 50%-a az összebéd mennyiségének. A fehérje sokáig látja el tápanyagokkal izmainkat, kalóriaértéke pedig alacsony.
A húsok mellett, a hal is kiváló fehérjeforrás
Köret - szénhidrát
A köret, azaz a szénhidrát mennyisége függ a legnagyobb mértékben a befolyásoló tényezőktől, hiszen ezt akár 0-ra is lecsökkenthetjük ha aznap már sok szénhidrátot ettünk, vagy például este tervezzük az edzés, mely után szükséges a szénhidráttal történő visszatöltés is. A köret lehet rizs, krumpli, teljes kiörlésű tészta, kölesz, kuszkusz, hajdina stb. Irányadó mennyisége 25%.
A rizs az egyik legtökéletesebb szénhidrátforrás ebédkor
Zöldségek - rost
A zöldségek szinte minimális kalóriaértékükkel alkalmasak az ebéd térfogatának, mennyiségének növelésére, mely nagyobb mértékű telítettséget eredményez gyomrunkban is. Irányadó mennyiségük a köret fogyasztása esetében 25%, ellenkező esetben 50%.
A zöldségek magas rosttartalmuknak köszönhetően eltelítik gyomrunkat
Befolyásoló tényezők:
Fizikai aktivitás
Az aktív életmód több energiát igényel, így nagyobb mennyiségű táplálék mellett is képes a súlyvesztésre. Egyes diétázók az aktív és pihenő napjaikon eltérő kalóriakereteket szabnak meg maguknak.
Többi étkezés tápanyagaránya
A saját érkezésében mindenki maga tervezheti meg, hogy a nap során a napi mennyiségeket milyen arányban szeretné eloszlatni. Általános szabály azonban, hogy szénhidrátból és gyümölcsből délutánig folyamatosan csökkentve érdemes elfogyasztani a kiszabott mennyiséget.
(SJ)