2023. 07. 11. - 08:35
Természetes összetevő hozza egyensúlyba a fogak mineralizációját
Ha fontos a szánk egészsége, érdemes tudni, hogy egyetlen összetevő képes egyensúlyba hozni a fogak mineralizációját, azaz ásványosodását. Mit kell tudni róla?
Ismert tény, hogy ha fontos az egészségünk, a szájhigiénia ehhez elengedhetetlen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) fenntartja, hogy bizonyított kapcsolat van a száj egészsége és az általános egészség és jóllét között.
Manapság napról-napra több a fogászati betegség, aminek egyik fő oka a magas cukorbevitel.
A magas cukorfogyasztás és a diabétesz, az elhízás és a fogszuvasodás kialakulása között tagadhatatlan az összefüggés. Sajnos gyakori, hogy a probléma a cukorfogyasztással kezdődik, s végül elveszítjük az azok egészségéért, megőrzéséért vívott küzdelmet.
Tudtuk-e azonban, hogy a szervezet beépített védekező mechanizmussal rendelkezik a cukorral szembeni sebezhetőség ellen?
A fogászati érzékenység és a remineralizáció
Amikor eszünk valamit és ez csak erősíti a szénhidrátokat és cukrokat tartalmazó étrendünket, a plakkbaktériumok lebontják ezen ételeket, így tejsav keletkezik, amely feloldja a zománckristályokat a fogainkban.
Természetes összetevő hozza egyensúlyba a fogak mineralizációját
Fogaink végül elveszítik ásványianyag-tartalmukat – ez a folyamat a demineralizáció. Ezen szakasz fogászati problémákhoz, például fehér foltokhoz, fogérzékenységhez és szuvasodáshoz vezethet.
A fogak helyreállításának azonban van egy természetes folyamata, amelyet remineralizációnak neveznek. Ezt a szakaszt fogtápláláshoz lehetne hasonlítani, mert ebben rakódnak vissza a nyálunkból származó kalcium és foszfát ásványi anyagok a fogzománc felületére. Az ásványi anyagok együttesen hozzák létre a demineralizációs folyamat során elvesztett zománckristályokat és visszaállítják fogaink alapját és erejét.
Az arginin szerepe
A fogszuvasodás, a fogérzékenység és a fogászati betegségek kialakulásának megelőzése érdekében elengedhetetlen egy egészséges és kiegyensúlyozott demineralizációs-remineralizációs ciklus.
A kutatók többféle szájápoló készítménnyel kísérleteztek már, hogy segítsenek fenntartani ezt az egyensúlyt. Az egyik ilyen összetevő, amely rendkívül sikeresnek bizonyult a klinikai vizsgálatok során: az arginin fogkrémekhez adása.
Az arginin egy aminosav, amely segít táplálni és kiegyensúlyozni fogaink mineralizációját. Támogatja az egészséges baktériumok szaporodását a szánkban, ami segíthet a káros savak semlegesítésében.
Emellett, mivel az arginin egyfajta pajzsot hoz létre a fogak felett, a bevonat megvédi őket a demineralizációtól, javítva a fogszuvasodással szembeni ellenállásukat.
Az arginin nagy előnye az is, hogy természetben előforduló anyag. Valójában a nyálunkban is vannak eredendő argininnyomok. A fogkrémhez adott arginin a további, szerves összetevőkkel - például fluoriddal és természetes kalciummal együtt - növeli a fogszuvasodást okozó baktériumok elleni általános antimikrobiális hatást.
Érdemes tehát az arginin használatának kiterjesztésére törekedni a szájápolásban, hiszen ez egy könnyű és egyszerű táplálék, amely javíthatja a száj egészségét, megelőzheti a fogszuvasodást és biztosítja az erős és egészséges fogakat, generációkon át.
L.A.