2023. 07. 21. - 09:20
Rák és lepedék ellen is küzdhet a CRISPR technológia a fogászatban
Az egyedülálló CRISPR technológiának számos lehetséges felhasználási területe van fogászati területen is – nézzük meg ezeket egy kicsit közelebbről.
Valóságos forradalmat hozhat a jövőben egy vadonatúj technológia, a CRISPR - a Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats rövidítése, azaz rendszeresen csoportosított rövid palindrom ismétlődések -, nemcsak az egészségügy, hanem a fogászat területén is.
Cikkünk első részében már szó esett a programozható fehérje tulajdonságairól.
Lássuk azonban, milyen módon alkalmazhatja ezt a fogászat.
A CRISPR technológiának számos lehetséges felhasználási módja van ezen a területen, amelyek mindegyike véglegesen megváltoztathatja az általunk jelenleg ismert fogászatot.
A felhasználások gyakorlati alkalmazása a klinikai környezetben még hosszú ideig tarthat. A CRISPR ellentmondásos természete azzal a ténnyel társul, hogy egy vadonatúj technológiáról van szó, melynek lehetőségeit csak most kezdik feltárni. Valójában évtizedekbe telhet a CRISPR kezelések kifejlesztése és bevezetése a fogászati területen.
Rák és lepedék ellen is küzdhet a CRISPR technológia a fogászatban
A korai jelek azonban arra utalnak, hogy a technológiának köszönhetően a leginkább legyengítő, legproblémásabb fogászati betegségek kezelése is lehetővé válik.
A CRISPR néhány lehetséges felhasználása a fogászatban, amelyeket eddig azonosítottak, az alábbiak.
1.Szájüregi rák lehetséges új kezelése
A Pennsylvaniai Egyetem kutatói megkezdték a rákkezelés klinikai vizsgálatait a CRISPR technológiával. A kezelni kívánt ráktípus jelenleg nem a szájüregi rák, azonban az általuk használt stratégia potenciálisan felhasználható különféle ráktípusok kezelésére, beleértve ezt is.
A tudósok megpróbálják megváltoztatni a betegek sejtjeit, hogy hatékonyabban küzdjenek a daganat ellen.
Egy másik, kínai kutatók által végzett vizsgálat kifejezetten a szájrákra irányul. A CRISPR segítségével igyekeznek elkülöníteni és kikapcsolni azokat a géneket, amelyek bizonyos típusú szájrák kialakulásához vezetnek.
A szájrák az egyik legpusztítóbb betegség, amellyel a fogászati páciensek szembesülhetnek - az ilyen innovatív, új kezelések lehetősége pedig meglehetősen izgalmas.
A plakkképződés gátlása ugyanakkor - a CRISPR legtöbb klinikai fogászati felhasználása a humán kísérletekkel kapcsolatos etikai dilemmák és időbefektetések miatt - még kissé távoli jövőnek számít.
Zajlik azonban néhány korai tanulmány az emberi szájüregi mikrobiomot alkotó baktériumokkal kapcsolatban.
Ezek a tanulmányok potenciálisan megváltoztathatják az általunk jelenleg ismert fogászatot.
Mint az ismert, a szájüregben lévő baktériumok biofilmet hoznak létre szacharidok felhasználásával, hogy extracelluláris mátrixot képezzenek, amelyben a baktériumkolóniák élnek és szaporodnak.
Meglepő módon már készült egy tanulmány, melyben a kutatók a CRISPR technológiát alkalmazták a S. Mutans működésének megváltoztatására, oly módon, hogy megzavarják a mátrix képződését és ez alapvetően gátolja a biofilm kialakulását.
Vagyis, a tudósok olyan kezelést próbálnak kidolgozni, amely megakadályozhatja a lepedék kialakulását az emberi szájban. Ezek az előrelépések valóban átalakítanák a fogorvosi szakmát.
Fontos megjegyezni, hogy bár vannak izgalmas kilátások, a tanulmányok egyelőre előzetes stádiumban vannak. Még sok kutatásra van szükség ahhoz, hogy az ehhez hasonló technológia megvalósuljon. De a lehetőség már fennáll.
Amennyiben a kutatók sikeresen létrehoznak egy CRISPR-kezelést, mely megakadályozza a biofilm képződését, a fogszuvasodás és a fogágybetegségek ebből eredő visszaesése meglehetősen példátlan lenne.
L.A.