2023. 08. 17. - 08:35

Megvan a fluor utóda? – Hatékony a fogszuvasodás megelőzésében

Megvan a fluor utóda? – Hatékony a fogszuvasodás megelőzésében

Érdemes rá odafigyelni: egy új tanulmány szerint a szintetikus ásványi anyagokat tartalmazó fogkrém a fluorhoz hasonlóan megelőzheti a fogszuvasodást.

A szintetikus ásványi anyagokat tartalmazó fogkrém ugyanolyan hatékonyan megelőzheti a fogszuvasodást, mint a fluor – mutatta ki egy új klinikai vizsgálat.
 
Mindenki tudja, hogy napi minimum kétszeri fogmosás javasolt a különféle fogászati problémák távoltartása érdekében. Megelőzhetjük-e azonban egy fogkrémmel a rossz fogászati higiéniából eredő egészségügyi problémákat?
 
A legtöbb fogkrém fluoridot használ, amely a szájhigiénia hatékony eszköze. A fluor azonban bizonyos esetekben egészségügyi gondokat okozhat - különösen azoknál a gyerekeknél, akik túl sok fluort fogyasztanak, mert véletlenül lenyelik a fogkrém nagy részét. Ők általában csak kis adag fogkrémet használnak, hogy elkerüljék ezeket a problémákat, ám a dolog csökkenti a fogmosás hatékonyságát.
 
Megvan a fluor utóda? – Hatékony a fogszuvasodás megelőzésében
Megvan a fluor utóda? – Hatékony a fogszuvasodás megelőzésében
 
A nemzetközi tudósokból és lengyel klinikusokból álló kutatócsoport alternatívát keresett a fenti probléma megoldására. Majd azonosított egy hidroxiapatit fogkrémet, amely ugyanolyan jól véd a fogszuvasodás ellen, mint a fluoridos változat.
 
„A hidroxiapatit biztonságos és hatékony alternatívája a fluoridnak a fogszuvasodás megelőzésében, mindennapi használatra” - mondta Elzbieta Paszynska professzor, a Poznani Orvostudományi Egyetem munkatársa, a Frontiers in Public Health című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője.
 
A hidroxiapatit egy kalcium-foszfát ásvány, amely a csontvázban megtalálható. Régóta ismert, hogy emberi fogyasztásra igen biztonságos, s korábban kimutatták, hogy segít a szájüregi betegségek, például a parodontitis esetén.
 
Egyszerre gátolja a fogak demineralizációját - ami kulcsfontosságú lépés a fogszuvasodás felé -, és hozzájárul a remineralizációhoz, amely megerősíti a sérült fogfelületeket.
 
„Jelenleg a fogászati ellátásban fontos, hogy a lehető leggyakrabban minimálisan invazív beavatkozásokat alkalmazzunk – magyarázta Paszynska. - Ez azt jelenti, hogy meg kell próbálni a lehető legtöbb fogszövetet megőrizni, beleértve azokat is, amelyeket a kezdeti fogszuvasodás megváltoztatott, s amelyek még mindig képesek remineralizálódni. A remineralizáló vegyületek használata áldás, mivel korlátozhatja a fogszuvasodások invazív kezelésének szükségességét – például a fogfúrásét”.
 
Annak megállapítására, hogy ez segít-e a speciális fogászati problémákkal nem rendelkező betegeken, a klinikusok 189, 18–45 év közötti felnőttet toboroztak – ők vettek részt egy 18 hónapos, kettős vak, randomizált klinikai vizsgálatban. A cél az volt, hogy a vizsgálat végéig az összes pácienst  úgy lássák el, hogy a szuvasodások ne növekedjenek.
 
A kísérlet végén a tudósok felfedezték, hogy a betegek közel 90 százalékánál egyik csoportban sem alakult ki fogszuvasodás.
 
Nem volt statisztikai különbség hatékonyságban a hidroxiapatit fogkrémet használó betegek és a fluoridos fogkrémet használó kontrollcsoport között: mindkettő egyformán jól működött.
 
„A korábban publikált klinikai vizsgálatok a hidroxiapatit fogszuvasodás-megelőző hatását is kimutatták olyan kockázati csoportokban, mint a gyermekek és a fogszabályozó kezelés alatt álló betegek” - mondta Paszynska.
 
Hozzátette: új klinikai vizsgálatukkal kimutatták, hogy a hidroxiapatit megakadályozza a fogszuvasodást felnőtteknél. Ez pedig közegészségügyi szempontból igen fontos.
 
L.A.
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.