2019. 12. 17. - 10:40
Így segíthetjük fogaink regenerálódását
A fogászok tisztában vannak azzal, hogy a fogzománc képes regenerálódni. Bizonyos esetekben ez már nem lehetséges, de léteznek természetes módok a szuvasodás visszafordítására.
A fogak képesek megújítani magukat, azaz regenerálódnak. Az általános vélekedés az, hogy ha egyszer a szuvasodás áthaladt a dentinen – a fogzománc alatti rétegen -, már nem lehetséges a gyógyítása fogászati beavatkozás nélkül.
Hogyan regenerálódnak a fogak természetes módon?
Ahhoz, hogy a fogaknál ezt a természetes folyamatot segítsük, az alábbi dolgoknak fontos megfelelni:
-legyen elegendő ásványi anyag az étrendünkben
-legyen megfelelő mennyiségű zsírban oldódó vitamin az étrendünkben, vagyis A, D, E és K-vitamin.
-lényeges, hogy biológiailag mennyire hozzáférhetőek ezek a vitaminok és mennyire szívja fel őket a szervezet. Kiderült, hogy ezt nagymértékben befolyásolja a fitinsav jelenléte az étrendben.
Mit jelent ez gyakorlatilag az étrend tekintetében?
Nem lehetséges, illetve nem is szükséges a fitinsav teljes eltávolítása az étrendből. Amit tenni lehet: gondoskodjunk arról, hogy minimálisra csökkentsük az olyan élelmiszerek mennyiségét, amelyek nagy mennyiségben tartalmazzák a fitinsavat.
A zöldségek fogyasztása a fogak szempontjából is előnyös
Bizonyos eljárások, így az áztatás és erjesztés, csökkenthetik a fitinsav-tartalmat – ezeket nem árt alkalmazni, jobb azonban, ha az ételeket teljes mértékben kerüljük.
Milyen élelmiszerekre figyeljünk oda?
A diófélék magas fitinsav-tartalommal rendelkeznek. Ezt jelentősen lecsökkenthetjük, amennyiben a diót sóban vagy citromos vízben egy éjszakán át áztatjuk, majd átöblítjük és kiszárítjuk sütőben. Az eljárás időt igényel, de elvégezhető olyan dolgokkal, mint a dió vagy a bab, illetve búza – utóbbival jóval intenzívebben megoldható, ráadásul a búza több fitinsavat tartalmaz.
A gabona különösen jobb áztatva, erjesztve - a folyamat ugyanakkor nem zárja ki teljes mértékben a gabona egyéb káros tulajdonságait.
A fitinsav leggyakoribb élelmiszer-forrásainak elkerülése szintén segítheti a fogak természetes remineralizációját.
Bizonyára észrevettük, hogy a húsok, tojás, zöldségek és egészséges zsírok nincsenek a magas fitinsav-tartalmú ételek listáján. Ezek az élelmiszerek magasabb mennyiségben tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat, s tápanyagokban is gazdagabbak.
Érdemes tehát inkább ezekre koncentrálni, ha a fogak természetes remineralizációja a cél.
László Adrienn