2023. 08. 23. - 10:10
Fogimplantátum – Könnyebben előrejelezhető lesz a szövetregeneráció?
Új módszert dolgoztak ki a kutatók a bioanyag szövetregenerációt kiváltó képességének előrejelzésére, amely igen fontos a fogimplantátumok területén.
Azoknak, akik a jövőben fogászati implantátum behelyeztetését tervezik, jó hír, hogy ma már a szövetregeneráció előrejelzésén is dolgoznak a kutatók.
A castellóni Jaume Egyetem Polymer és Fejlett Anyag Csoport kutatói kifejlesztettek egy in vitro módszert a bioanyag csont- és lágyszövet-regenerációt kiváltó képességének előrejelzésére.
Manapság nem létezik személyre szabott regenerációs képességteszt az implantátumot vagy protézist igényelő páciensek számára.
„A szabadalmaztatandó eljárás a csont- és lágyrész-regenerációs aktivitással összefüggő különböző típusú fehérjeklaszterek létezésének tesztelésén alapul, eltérően a bioanyag felületéhez kötődően, a páciens szérumának a bioanyaggal érintkezése alapján” – magyarázta a kutatócsoport. A találmány egy készletet is tartalmazna a teszt elvégzésére.
Fogimplantátum – Könnyebben előrejelezhető lesz a szövetregeneráció?
Ez az in vitro módszer lehetővé tenné, hogy a beavatkozást megelőzően személyre szabott regenerációs képesség-vizsgálatot végezzenek a beteg számára, aki fogimplantátumot vagy protézist kap majd.
Így csökkenne a kockázat, az új termékek beszerzésének ideje és a költségek is. „A módszer lehetővé tenné fogászati implantátum esetén az osseointegrációs képesség, transzepiteliális műcsonk kialakítása esetén pedig a lágyszövet tömítőképességének meghatározását" - állítja az UJI kutatócsapata.
Jelenleg in vitro és in vivo teszteket alkalmaznak – ezek azonban hosszúak, összetettek, költségesek, miközben az állatok kísérleti felhasználása miatt az etikai vitáktól sem mentesek és nem teljesen biztonságosak.
Az ilyen orvostechnikai eszközökön végrehajtott bármilyen változtatás vagy fejlesztés, például felületkezelés alkalmazása vagy a gyártás során használt bioanyag új összetételének kifejlesztése költséges és bonyolult eljárást igényel a termék biokompatibilitásának értékelésére legalább négy évig - in vitro, in vivo és preklinikai vizsgálatokhoz.
Az új módszer üzleti alkalmazása olyan ágazatokra terjed ki, mint a protézisgyártás; olyan anyagok gyártása, amelyeknek érintkezniük kell a csonttal; hasznát vehetik a perkután orvostechnikai eszközöket gyártó cégek, a kutatás, valamint az in vitro és in vivo tesztelő csoportok, amelyek bioanyagokat fejlesztenek szövetregenerációs képességük meghatározására; vagy az egészségügyi szektor is, különösen a fogászati klinikák és kórházak.
Az új technológiát kísérleti szinten validálják a laboratóriumi környezetben. A kutatócsoport együttműködésre törekszik vállalatokkal, ezen technológia fejlesztésére és speciális alkalmazásokhoz történő adaptálására, egyedi megállapodások és későbbi licencszerződések révén.
L.A.