2019. 11. 19. - 10:50
Fogimplantátum – hogyan érinti a dohányzás a fogpótlást?
Sokan nem fogadják el, hogy bizony a cigarettázásnak előnytelen hatása van a száj egészségére nézve. Fogfoltosodáshoz, ínybetegséghez és fogvesztéshez, sőt rákhoz vezethet. Mit kell tudni a fogimplantálásról dohányzás mellett?
A fogimplantációhoz nem mindenki megfelelő alany. A dohányos emberek kérhetnek fogpótlást, azonban nem árt tudni, hogy vannak veszélyei a cigaretta és az implantátum együttes alkalmazásának.
Cikksorozatunkban most ezekre a problémákra világítunk rá.
Szögezzük le: a dohányzás negatívan érinti az implantációs kezelést. Hatással van a gyógyulásra, valamint az oszseointegrációra – amely az állcsont egyesülése -, de az implantátum körüli szájhigiénia fenntartására is.
A dohányzó embernek is lehet fogpótlása – ám nem mindenki alkalmas a procedúra végrehajtására.
A dohányzás káros hatást gyakorolhat az implantálás sikerére. A fogorvos ösztönözheti, hogy teljesen szokjon le a cigarettáról vagy jelentős mértékben csökkentse fogyasztását, mielőtt belekezd az implantációba. Sok szakorvos azt tanácsolja a dohányosoknak: napi kevesebb mint 10 cigarettát szívjanak el, ha leszokni egyelőre nem tudnak.
A dohányzás veszélybe sodorhatja a fogimplantátum sikerességét
Amennyiben hosszú ideje vagy sokat dohányzik valaki, az orvos akár el is utasíthatja a kezelését.
Fontos, hogy minden lehetséges komplikációról beszámoljon a páciensnek, amennyiben dohányosként készítenek neki implantátumot. A kezelés megkezdése előtt mindenképp tudnia kell minden részletről.
A procedúra sikerességéhez bizonyos mérésekre is szükség van. Azt követően, hogy minden fogászati problémát feltérképeztek, a páciens kórtörténetét, dohányzási- és társadalmi szokásait is felmérik, s alaposan megvizsgálják a megmaradt fogak állapotát.
A lehető legjobb eredmény érdekében nagyon fontos, hogy a szájhigiénia megfelelő legyen, az íny pedig egészséges. Mindennemű szájprobléma, így az ínybetegség vagy plakkok kezelése azonnal szükséges és ellenőrzés alatt tartandó.
A dohányzás és a csont-graftok
A fogimplantálás elsődleges követelménye az, hogy megfelelő mennyiségű csont legyen az ember állkapcsában. Szilárd, megbízható alapra van szükség az implantátum rögzítéséhez.
Amennyiben a csont volumenét növelni kell, erre van mód: sikeres csont-graft ugyanis lehetővé teszi, hogy az állkapocs kellően erős legyen és támogassa a fogimplantátumot.
A dohányzás ugyanakkor hatással van a gyógyulási folyamatra: veszélyeztetheti a csontok átültetésének és az azt követő fogimplantátum behelyezésének sikerességét.
A cikket folytatjuk.
László Adrienn