2019. 10. 29. - 10:40
Fogérzékenység fogfehérítés után – és az okok
Napjainkban a fogakat sajátkezűleg is fehéríthetjük megfelelő termékekkel. Mi a teendő azonban, ha a fogfehérítést követően kellemetlen érzést tapasztalunk?
Manapság nem ritka, hogy otthon fehéríti fogát az ember, mivel erre a célra már kaphatunk megfelelő termékeket. Igen ám, de mi történik, ha fogfehérítést követően zavaró érzésünk támad evés közben?
Normálisnak tekinthető ez a fogérzékenység? S meddig tarthat?
A fogfehérítés segít hozzájutni a ragyogóbb mosolyhoz, de ennek lehet némi ára. A fogak fehérítéséhez egy peroxidcsoportot alkalmaznak, például hidrogén-peroxidot vagy karbamid-peroxidot.
Amikor kapcsolatba kerülnek a fog felületével, ezek a vegyületek aktiválódnak és szabad gyök-oxigént szabadítanak fel, amely behatol a fog külső rétegébe, oxidálja a színt előállító pigmenteket, s így az fehérebbé válik.
A fogfehérítést célszerűbb szakértő kezekre bízni
A fogfehérítési technikáknak azonban vannak mellékhatásaik, elsősorban a különféle fehérítő és csiszoló anyagok használatának köszönhetően.
Amennyiben a műveletet hozzáértő kezek végzik, a mellékhatások elhanyagolhatóak, a fogak enyhe érzékenységére korlátozódnak. Az érzékenység pedig csupán pár órán át tart, esetleg pár napig.
A fehérítés eltávolítja a fogak védő fehérje rétegét és növeli a fog porozitását, amely érzékenységhez vezet. Ha pedig nagyobb koncentrációban alkalmazzuk a fehérítő terméket, mint amennyire szükséges lenne, s ezt hosszútávon tesszük, a fehérítő molekulák mélyebbre hatolnak a fogban és súlyosabb érzékenységet okoznak.
Egyes fogorvosok azt javasolják, használjon a páciens fogkrémet pár nappal a procedúra előtt, s utána is néhány hétig.
A fogfehérítést azonban nem szabad túlzásba vinni. A procedúra gyakori ismétlése károsíthatja a fogzománcot és a fogak legkülső rétegét.
László Adrienn