2023. 08. 28. - 09:20
Fogászat – Mi a fotodinamikus terápia és hogyan használják?
Vajon van mód arra, hogy a baktériumok okozta fogászati fertőzések növekvő kihívását leküzdjék a fogorvosok? Hatékony megoldásnak tűnik a fotodinamikus terápia.
Mit jelent a fotodinamikus terápia a fogászatban? Egy szerbiai származású szakember, dr. Dragana Rakasevic a Belgrádi Egyetem Fogorvostudományi Karán szerzett diplomát 2011-ben. Igen korán elkezdett kollégáival aktívan új megoldásokat kereseni a főként baktériumok által okozott fogászati fertőzések növekvő kihívásának leküzdésére - úgy tűnt azonban, hogy a piac nem biztosítja az ehhez szükséges eszközöket.
Dr. Rakasevic azonban rövidesen megismerte a HELBO fotodinamikus terápiát (PDT), gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásaival, s olyannyira megragadták a benne rejlő lehetőségek, hogy ezt választotta PhD dolgozata témájául, amely értékeli a terápia hatékonyságát a perifériák kezelésében, mint amilyen a peri-implantitis.
Fogászat – Hatékony a fotodinamikus terápia
„Az új kezelési megoldásoknál gyakran - a betegek számára nyújtott hozzáadott érték felmérése mellett - általános gondot jelent, hogy a tanulási görbe meredek, a folyamat időigényes és a gyakorlati munkafolyamatot újra kell konfigurálni – magyarázta a szakember. - A HELBO-val nincs ilyen. Szó szerint egy kis toll, melyhez egy speciális szálvéget kell rögzíteni. Működése egyszerű, ajánlott azonban, hogy az orvosok részt vegyenek egy rövid ismeretterjesztő tanfolyamon, hogy megismerjék a használatára vonatkozó indikációkat és protokollt.”
A doktornő elmondta, hogy amint bevetette a HELBO-t, az olyan sikeresnek bizonyult, hogy számos különböző klinikai területen kezdte el használni.
Mit jelent a fotodinamikus terápia?
A terápia egy non-invazív kezelési megközelítés, amelyet a legtöbbször baktériumok - Gram-negatív, Gram-pozitív, anaerob és egyes aerob fajok -, vírusok és gombák okozta fertőzések terápiájánál alkalmaznak.
A definíció szerint ez egy oxigénfüggő reakció, amelyet aktivált fotoaktív anyagok, úgynevezett fotoszenzibilizátorok és egy dióda lézer alacsony energiájú fénye indukál.
A HELBO működési mechanizmusa egy fotokémiai hatáson alapul, amely ellentétes a nagy teljesítményű (klasszikus) lézerrel – utóbbinál nagy energiára van szükség, ami megnöveli a hőmérsékletet, hogy fototermikus hatást érjen el a szöveten.
A cikket folytatjuk.
L.A.