2023. 08. 10. - 08:35

Fogászat - Ilyen előnyökkel jár a 3D nyomtatás a hagyományos módszerekkel szemben

Fogászat - Ilyen előnyökkel jár a 3D nyomtatás a hagyományos módszerekkel szemben

A világban eluralkodó fogászati problémák megoldásához gyors és hatékony szolgáltatások kellenek – ilyen a 3D nyomtatás is, amely lényeges előnyöket nyújt a régi módszerekhez képest.

Globálisan egyre több ember küzd fogászati gondokkal, s ennek alapján a szakemberek úgy vélik: ennek megoldásához robusztus fogászati infrastruktúra kell, gyors szolgáltatásokkal.
 
Mint arról cikkünk első részében szó esett, a 3D nyomtatás egy igen hatékony és gyors fogászati megoldást kínál.
 
Érdemes azonban képet kapni arról, hogyan hatott ez a technológia az iparágra. Vessük össze a fogászat hagyományos és modern működési módjait.
 
Fogászat - Komoly előnyökkel jár a 3D nyomtatás a hagyományos módszerekkel szemben
Fogászat - Komoly előnyökkel jár a 3D nyomtatás a hagyományos módszerekkel szemben
 
Így készül a fogászati lenyomat hagyományosan
 
Mielőtt a 3D nyomtatás megjelent volna a fogászatban, a foglenyomatvételt úgy végezték, hogy a pácienst megkérték: harapjon rá egy gumiszerű anyagra, az alginátra. Később ezt a negatív formát gipszszerű anyaggal töltötték fel és pozitív modellt készítettek a páciens fogairól.
 
Ez a módszer járt némi bonyodalmakkal. Először is, a forma nem tudta rögzíteni a száj apró részleteit és ha az anyagban volt néhány hiba, a folyamatot meg kellett ismételni, ami kényelmetlen volt a fogorvos és a páciens számára is. Másodszor, mindez sok időbe telt és nem kis költséggel is járt.
 
A gyártás szintén bonyoldamas volt. Fröccsöntésből és kivonó gyártásból állt. A fröccsöntéssel azonos méretű termékek, például fogászati eszközök és érzékelők tömeggyártását végezték, márpedig ez nem igazán hasznos egyedi objektumok létrehozásához.
 
A szubtraktív gyártás során objektumokat készítenek szilárd anyagtömbből, kivágással. Ez a folyamat nagy mennyiségű pazarláshoz is vezethet.
 
Ezzel szemben a 3D nyomtatás...
 
A 3D nyomtatás segít a fájdalmak elkerülésében a fogszabályzó szakorvosnak és a betegeknek. Az intraorális pálca segítségével pillanatok alatt 3D-s kép készíthető a páciens szájáról.
 
Pontosságának köszönhetően a hibák szinte minden alkalommal elhanyagolhatóak, így a páciens és a fogszabályzó szakorvos időt, erőfeszítést és pénzt takaríthat meg. Később a kép segítségével nyomtatják ki a kívánt tárgyat, legyen az fog, korona, híd vagy bármi más.
 
A 3D nyomtatás kezelni tudja mindkét gyártási módszerből adódó problémákat. Nagyon hatékony, nemcsak tárgyak tömeggyártásában, hanem egyedi fogászati termék előállítása terén is. Mivel ez egy additív gyártási folyamat – vagyis egy réteget a másikra helyezve gyártják -, nem kell aggódni a pazarlás miatt.
 
A különbségek egyébként csak a jéghegy csúcsát jelentik, amennyiben a fogászati 3D nyomtatásról és annak a fogászatra gyakorolt pozitív hatásairól van szó.
 
A cikket folytatjuk.
 
L.A
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.