2024. 05. 02. - 08:45
Ezért jobb a fogászati implantátum, mint a műfogsor!
Egy fogászati implantátum sokkal jobb élményt nyújt, mint egy műfogsor. Még ha utóbbi jól illeszkedik is, számos előnnyel jár hozzá képest a fogpótlás. De pontosan mik ezek?
Noha a műfogsorok is tudnak tökéletesek lenni, nem kétséges, hogy a manapság oly népszerűvé vált fogászati implantátumok sokkal jobb élményt nyújtanak a páciensnek.
Mi ennek az oka? Nos, ha a fogsorok eredetileg kiválóan illeszkedtek is, idővel elkezdenek csúszni és kényelmetlenné válnak a fokozódó csontvesztés miatt.
Nehéz bármilyen fogsort folyamatosan stabilan tartani a csontok kopása miatt - amelyekre a műfogsor rátapad.
Emellett a fogsorok legfrusztrálóbb és legegészségtelenebb aspektusa a gyenge rágóképességük. Nem kevés embernek kell korlátoznia az étrendjét, mivel bizonyos ételeket fogsorukkal nem képesek megrágni.
Amennyiben az a kérdés, hagyományos fogsor vagy fogászati implantátum jobb-e a számunkra, íme néhány dolog, amit érdemes figyelembe venni.
Műfogsor kontra implantátumos fogpótlás
A műfogsorokat gyakran szükséges fogászati ragasztó segítségével a szájban tartani. Ehhez olykor étkezés után újra kell ragasztani. Az implantátum által támogatott fogsor nem igényel ragasztót.
A fogsort a tisztításhoz el kell távolítani. A fogászati implantátumot azonban fogmosással és fogselymezéssel is lehet ápolni.
A fogászati implantátum számos okból jobb, mint a műfogsor
A fogsor befedi a szájtetőt. Implantátumok esetén semmi sem takarja el a száj tetejét, ami zavarná az ízérzékelést vagy más normális tevékenységet. Az implantátummal alátámasztott fogsorok szájpadlás nélkül is készíthetők.
A műfogsor evés vagy beszéd közben kicsúszhat. Az implantátumok és az implantátummal alátámasztott fogsorok azonban biztonságosan vannak rögzítve és nem csúsznak ki.
A rágóerő jelentősen nagyobb fogászati implantátumnál
Műfogsorral rágni sem olyan egyszerű. Emiatt aki ilyet visel, bizonyos ételeket nem tud megenni, amiket szeret, vagy amit megkíván. A fogsor elmozdulhat rágás közben, ami bosszantó és nehezíti a rágást is.
A fogsorok teljes rágóereje általában csak a valódi rágóerő 10 százaléka vagy kevesebb. A fogászati implantátumok teljes rágóerővel rendelkeznek, az implantátummal támogatott hidak vagy fogsorok is jelentősen növelik a rágóerőt.
A fogsor kattoghat evés közben. Az implantátumok vagy az implantátum által támogatott fogsorok esetén ez nem fordul elő.
Csontvesztés ellen is jó
A műfogsorok nem biztosítják a csontvesztés megelőzéséhez szükséges stimulációt. Az állcsontnak szüksége van a nagynyomású rágás stimulálására, hogy megtartsa a térfogatát. Az implantátumok biztosítják, hogy az állkapocscsont ne vesszen el.
A fogsor viselése miatti, progresszív csontvesztés miatt az arc formája megváltozhat. Az évek során a csontvesztés az arc alsó harmadának összeomlását okozhatja - túlzott ráncokat, megereszkedett bőrt és állkapcsot, elvékonyodó ajkakat és beesett megjelenést eredményezve.
Ez jelentősen öregítheti az ember megjelenését. A fogászati implantátumok azonban megakadályozzák a csontvesztést.
A fogászati implantátum jobb és természetesebb hatású, mint a fogászati híd
A híd egy hamis fogból (vagy fogakból) áll, amelyeket a szomszédos fogak támasztanak és le vannak zárva. Egy vagy két hiányzó fog pótlására szolgál.
A hídhoz két, gyakran egészséges fog átalakítása szükséges, ami nem túl ideális módja a hiányzó fog pótlásának - a fogászati implantátumhoz képest.
A hidak élettartama általában rövid, 5-10 év, összehasonlítva egy fogászati implantátummal, amely akár egy életen át is kitarthat.
Tehát bár a híd kezdetben néha gazdaságosabb lehet, hosszú távon egy fogászati implantátum kevesebbe kerülhet és sokkal jobb szolgálatot tesz.
L.A.