2023. 02. 07. - 09:50
Dohányzás esetén nem sokat segít a súlyos parodontitis kezelése?
Befolyásolhatja a súlyos parodontitis kezelésének hatását, ha valaki sokat dohányzik – erre a következtetésre jutott egy tanulmány.
Kevésbé hat a kezelés súlyos mértékű fogágybetegség (parodontitis) esetén, amennyiben a páciens erős dohányos.
A parodontitis széles körben elterjedt állapot, amely a fogak támasztószövetének leépüléséhez, komolyabb esetekben pedig a fogak elvesztéséhez vezethet.
A dániai Aarhusi Egyetem új tanulmánya során - melyet a Journal of Dental Research szakfolyóirat közölt -, a kutatók a különböző szintű dohányzás hatását vizsgálták a fogágygyulladás többé-kevésbé előrehaladott esetei kezelésére. Ennek klinikai eredményeit tekintették át.
A tanulmány rámutatott, hogy a gyulladás legsúlyosabb formáiban szenvedő erős dohányosok nem részesültek kellőképpen a kezelésből, míg a mérsékelt parodontitisszel küzdő erős dohányosok csak 50 százalékos hatást értek el vele - szemben a keveset cigarettázókkal.
Kevésbé hat a kezelés súlyos parodontitis esetén, ha erős dohányos a páciens
„Meglepetésünkre kiderült, hogy a betegség bizonyos paramétereknél súlyosbodott a fogágybetegség miatt leginkább érintett csoportban, annak ellenére, hogy ez részesült a legkiterjedtebb, egyedileg tervezett kezelésben” – mondta Julie Pajaniaye, foghigiénikus, a tanulmány egyik szerzője.
Becslések szerint Dániában a népesség körülbelül 40 százalékát érinti a parodontitis, de nagy eltérések mutatkoznak abban, hogy a betegség mennyire súlyosan alakul ki egyes pácienseknél. A dánok körülbelül 18 százaléka dohányzik napi rendszerességgel vagy alkalmanként.
A betegség kezelése igazodik az egyes páciensekhez, beleértve az érintett fogak mélytisztítását, a tájékoztatást a dohányzás káros hatásairól, s bizonyos esetekben a műtétet.
A tanulmány szemlélteti, hogy fontos lenne beszélni arról a parodontitis kezelése kapcsán, mennyire sokat számítana a leszokás a cigarettáról.
„Ez teljesen új információ az ország fogorvosi rendelői számára, melyet figyelembe kell venni az egyes betegek kezelésének megtervezésekor" – jegyezte meg Julie Pajaniaye.
A fogorvosok és a foghigiénikusok jelenleg a fogágygyulladás-kezelés részeként csupán korlátozottan irányítják a betegeket olyan tanfolyamokra, amelyek segítik a dohányzásról leszokást.
Különösen, hogy most mutatta ki először tanulmány: az erős dohányosok esetében a betegség súlyosbodhat az aktív kezelés ideje alatt.
„Parodontitisben szenvedő erős dohányosként nagyon fontos megérteni, hogy a cigarettázás abbahagyása kulcsfontosságú lépés a betegség hatékony kezelésében” – hívta fel a figyelmet Julie Pajaniaye.
L.A.