2023. 07. 18. - 08:35

Csökken a félelem, átadható a tudás - Virtuális valóság a fogászatban

Csökken a félelem, átadható a tudás - Virtuális valóság a fogászatban

Gyakori a fogorvostól való félelem – ám a mai, fejlett technológiai megoldások sokat csökkenthetnek ezen. Lássuk, miként változtathatja meg hozzáállásunkat a virtuális valóság?

Bár fogorvoshoz igen ritkán szeretnek ellátogatni az emberek, azzal mindenki egyetérthet, hogy az általános egészség nagymértékben összefügg a megfelelő szájhigiéniával.
 
A félelmet csökkentik és a kezelések átláthatóságát is növelik a páciensek számára manapság a modern technológiai megoldások.
 
Ilyen a kiterjesztett valóság (AR), melyről előző cikkünkben esett szó, de a virtuális valóság (VR) technológia is.
 
Mit is jelent ez tulajdonképpen? A VR vagy virtual reality nem tévesztendő össze az AR-el, vagyis az aumented reality-vel. A VR egy headset segítségével teljesen kizárja a külvilágot s elmeríti a felhasználót egy virtuális környezetbe.
 
Csökken a félelem, átadható a tudás - Virtuális valóság a fogászatban
Csökken a félelem, átadható a tudás - Virtuális valóság a fogászatban
 
Egy ilyen headset fejre csúsztatásával az ember egyenesen egy másik világban találja magát. Vagyis, a páciensek a rettegett fogorvosi székben ülve megnyugtató tájat képzelhetnek el, hogy javuljon az általuk átélt élmény.
 
Ma már kevés diák tud a sebész válla fölött kukucskálni egy műtét közben, így aztán a szakma fortélyait elsajátítani kihívást jelent.
 
A virtuális valóság kamerájával azonban a sebészek globálisan streamelhetik a műveleteket és lehetővé teszik az orvostanhallgatók számára, hogy VR-szemüvegükkel ténylegesen ott legyenek a műtőben.
 
A fogászat még az orvostudomány egyéb területeit is megelőzte ezen módszer elfogadásával.
 
A Nobel Biocare 2016-ben tartotta az első VR-n keresztül „közvetített” fogászati műtétet, s lehetővé tette a megfigyelőknek, hogy a sebész szemszögéből nézve a dolgokat, gyakorlatilag segítsék az egész eljárást.
 
Összehasonlításképpen, az első VR-rögzített műtétet a londoni King’s College-ban hajtották végre 2016-ban.
 
A technológia továbbá arra is használható, hogy a fogorvosok empátiás készségeiket továbbfejleszthessék - szimulációk révén, amelyek a pácienseik helyébe állítják őket, vagy kihívásokkal teli helyzetekben találhatják magukat.
 
A páciensek részéről a VR megoldást jelenthet a szorongásra, amelyet a fogorvosi rendelő miatt éreznek.
 
Egy, 69 résztvevővel végzett kísérlet kimutatta, hogy a VR hatékony figyelemelterelő eszközként használható a fogászatban. A betegek védőszemüveget viseltek, amely megnyugtató természeti jeleneteket ábrázolt, s ők utána pozitívabban emlékeztek a kezelésekre.
 
L.A.
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.