Vércukormérés fájdalommentesen
A hagyományos ujjbegy szurkálós módszert valószínűleg mindenki ismeri, ám sokak számára fájdalmas, pláne ha akinek gyakran kell elvégeznie.
Vércukormérés (videó forrása: www.youtube.com)
Oldalsó ujj
A hagyományos módszer alapján az ujjbegyet a középső, legpuhább részén kell begszúrni. Ez a terület azonban a legfájdalmasabb, hiszen ujjbegyeinkben számtalan idegvégződés van és a tapintó érzékelésünk miatt itt rendkívül vékony a bőrréteg. Érdemes kipróbálni az oldalsó, körmünkhöz közeli kérgesebb részen próbálkozni ahol kevesebb az idegvégződés.
Ne használjon alkoholt fertőtlenítésre
A szúrás előtti fertőtlenítéshez nem szabad alkoholt használni, mivel kiszárítja és megkeményíti a bőr felszínét, nehezebbé és fájdalmasabbá téve ezáltal a tűszúrást.
A cukorbetegeknek rendszeresen el kell végezniük a mérést
Váltogatás
Ha valakinek gyakran van szüksége ilyen fajta vércukormérésre, akár minden nap, annak érdemes váltogatnia az éppen használatos ujjait - legalább a begyógyulás időtartamára.
Rendszeres tűcsere
Ha csak egyedül használjuk a vércukormérő eszközt, hajlamosak vagyunk kevésbé gyakran cserélgetni a benne lévő tűt, ám ez egyrészt nem higiénikus, másrészt pedig idővel tompul a tű éle és fájdalmasabbá teszi a szúrást is.
A magas vércukorral rendelkezőknek az étekzésükre is oda kell figyelniük
Ne nyomkodja
Ha a tűszúrás megtörtént, a vérzés azonban még nem indult el, lógassuk lefelé a kezünket pár percig és be fog kövekezni. Ne nyomkodjuk, hogy kipréseljük belőle a vért, mivel ez csak a későbbi gyógyulást lassítja.
Vérmennyiség
Különböző eszközök különböző mennyiségű vérből képesek megállapítani a vércukorszintet. A legkorszerűbb eszközöknek már elég egy nagyon pici minta, mely kevesebb fájdalommal is jár.
(SJ)