Valóban olyan ártalmas a glutén?
Rengeteget hallani a civilizációval kialakult allergiákról és intoleranciákról. A laktóz mellett, a gluténérzékenység az, amely a legtöbb embert érint napjainkban.
A gluténallergia (videó forrása: www.youtube.com)
Mi is az a glutén?
A glutén két fehérje, a gladin és a glutein keveréke. A keményítővel együtt a búza, árpa és rozs magjaiban találhatóak meg és ezen növények fehérjetartalmának közel 80%-át teszik ki. Normális esetben ezek a fehérjék teljesen ártalmatlanok a szervezetre nézve, de egyre magasabbra tehető azoknak a száma akik szervezete nem képes megemészteni a glutént. Ez nagyban megnehezíti étkezési szokásaikat, hiszen ha belegondolunk ezek a gabonafélék rengeteg alapvető táplálékban megtalálhatóak kezdve a kenyérféléktől a főzelékeken át egészen a sós és édes rágcsálnivalókig.
A gabonatartalmú sütemények is mind tartalmaznak glutént
Lisztérzékenység = cöliákia
A gluténintoleranciában szenvedőknél e fehérje fogyasztása súlyos bélrendszeri tüneteket okozhat. Oka, hogy a szervezet a glutén lebontása során olyan termékké alakul, mely aktiválja az immunrendszert. A folyamat eredményeként a szervezet saját védekezőrendszere megtámadja a károsnak ítélt fehérjét, sőt a sajátjait is a teljes védekezés érdekében, gyulladásba hozva ezáltal a bélbolyhokat - melyek felületén az egész folyamat zajlik - és tartós fennállása során bélboholy-sorvadás jöhet létre.
A gluténérzékenység vérből kimutatható
Kik vannak veszélyeztetve?
A jelentős elterjedése ellenére is, a gluténérzékenység a lakosság 1%-át érinti, melybe bele tartoznak az öröklődött érzékenységek is - mivel sajnos örökölhető 10% eséllyel felmenőinktől. Kialakulásának oka még nem ismert, valószínűleg egy hibás gén okozza a kóros immunválaszt. Kórképe igen változatos. Jelentkezhet akár klasszikus súlyos haspuffadási és hasmenési tünetekkel, de akár évekig is szinte észrevétlen maradhat. Ha magunkon is erre utaló tüneteket éreznénk, vérvizsgálattal könnyen kimutatható az érzékenység.
(SJ)