2024. 11. 04. - 10:05
Továbbterjed a mellrák? A mesterséges intelligencia jobban tudja, mint a szokásos tesztek
Egy mesterséges intelligencia-modell jobban előrejelzi a mellrák progresszióját, mint a szokásos kórházi tesztek – állítja egy új tanulmány.
Jobban meg tudja mondani egy mesterséges intelligencia-modell, továbbterjed-e a mellrák, mint a hagyományos kórházi tesztek – tudatta egy új tanulmány.
Az MI-modell kifejlesztéséről az Ataraxis AI startup mesterséges intelligenciából és orvoskutatókból álló csapata számolt be, amelyek számos intézményhez kapcsolódnak az Egyesült Államokban.
A modell elmondásuk szerint pontosabb a mellrák progressziójának előrejelzésében, mint a szokásos tesztek, melyeket a kórházakban manapság alkalmaznak.
Kiemelkedő teljesítmény mesterséges intelligencia-modelltől
A kutatócsoport közzétett egy tanulmányt, melyben leírja a modellt és felvázolja, milyen jól teljesített az arXiv preprint szerveren végzett tesztelés során.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a rákos megbetegedések eltérő ütemben fejlődnek ki, még az azonos típusú rákok is. Egyes emlődaganatok például gyorsan fejlődnek, míg mások lassan nőnek. Ez a különbség megnehezíti az egészségügyi szolgáltatók számára az optimális kezelési rend kidolgozását egy adott páciens számára. Olvasd el: A mellrák kemoterápia hatékonyságát is megjósolja a mesterséges intelligencia
Továbbterjed a mellrák? A mesterséges intelligencia jobban tudja, mint a szokásos tesztek
Ezért a kutatók olyan teszteket fejlesztettek, mint például az Oncotype DX – azzal a céllal, hogy felmérjék egy adott rák agresszivitását egy páciensnél. Az ilyen tesztek lehetnek genetikai alapúak, vagy támaszkodhatnak a progresszió rövid időn belüli nyomon követésére.
A fent említett új munka keretében az Ataraxis AI csapata egy gépi tanulási mesterséges intelligencia modellt fejlesztett ki, amellyel megbecsülheti az adott beteg állapot-előrehaladásának valószínűségét.
Modelljük betanítása érdekében a csapat több kórházzal szövetkezett, így hozzáférést biztosított számukra a tumorprogresszió képeinek nagy adatbázisához, valamint a betegek statisztikai adataihoz.
Hozzátették: javították a modelljük pontosságát, azzal, hogy több olyan modellt fejlesztettek ki, amelyek eltérően működnek, de azonos típusú eredményeket kínálnak, majd átlagolták az előrejelzéseiket. Állításuk szerint ezzel a megközelítéssel a hibák kiküszöbölhetők.
A kutatócsoport eddig 3.500 betegen tesztelte a modelljét az adatok felhasználásával.
Ezt követően összehasonlították a progressziós ráta kockázatára vonatkozó becsléseiket a standard tesztek, például az Oncotype DX eredményeivel, s úgy találták: az ő modelljük akár 30 százalékkal pontosabb.
A csapat tervei szerint folytatja a kutatást, hogy javítsa a modell pontossági arányát – más eszközök kifejlesztését is tervbe vették ugyanankkor, amelyek célja segíteni az orvosoknak pontosabban felmérni a mellrák jellemzőit.
Terveik szerint a mesterséges intelligencia modellt használó szoftvereket már jövőre elérhetővé tennék az egészségügyi intézmények számára.
B.A.