Mítoszok az influenzáról
A tél kétségkívül legnépszerűbb betegsége az influenza, mely körül számos mítosz kering.
Tévhitek az influenzáról (videó forrása: www.youtube.com)
A népesség évente körülbelül 30%-át megbetegítő influenza szezonjának kezdete október végén-november elején kezdődik és január-február környékén tetőzik. A betegséggel kapcsolatban azonban számos mítosz kering, melyek tisztázása elengedhetetlen az idei szezon megkezdésekor.
Az oltástól el lehet elkapni a fertőzést
Talán ez a legrégebbi mítosz, mely a védőoltásokkal egyidejűleg jelent meg a köztudatban, azonban az influenza elleni oltások halott vírusokat tartalmaznak, melyek nem teszik lehetővé a fertőzést.
Influenza esetében a használt zsebkendők is fertőzésforrások
A fiatal és egészséges szervezet nincsen veszélyben
Igaz, hogy az influenza elsősorban az idősebb korosztályt és a legyengült immunredszerrel rendelkezőeket támadja, a nagyszámú megbetegedés miatt azonban könnyen fennáll a továbbfertőzés veszélye egy közösségen belül (pl: családban).
Az influenza az emésztőrendszerre is hat
Többen keverik a különböző fertőzéseket, de a hányást és hasmenést okozó vírusok a gyomorban nem az influenzához köthetőek.
A terhes nők nem kaphatnak védőoltást
Pont ellenkezőleg, a terhes nőknek minél hamarabb meg kell kapniuk a védőoltást, melyek teljesen biztonságosak a növekvő magzatokra nézve is.
A védőoltás nem jelent veszélyt a magzatra
Kézmosással megelőzhető a fertőzés
Félreértés ne essék, a rendszeres kézmosás rendkívül fontos, de az influenza esetében ez sajnos nem elég, mivel cseppek révén a levegőben és nyálon keresztül is képes a terjedésre.
Védőoltással nem lehet elkapni a fertőzést
Az influenza elleni védőoltás csak 60-90%-ban védenek, amely függ a vírusok mutációjától is.
(SJ)