Miért olyan nehéz ellenállni a cukros ételeknek?
Ha olyasmit eszünk, ami tele van cukorral, azt nem csak az ízlelőbimbóink és a beleink veszik észre, de az agyunk is. Ebben az esetben ugyanaz a jutalmazó rendszer aktiválódik az agyban, amelyik a függőséget okozó alkohol és nikotin esetében is. Továbbá a túlzott cukorbevitel kiugró dopaminszintet okoz, amitől még több cukorra vágyunk.
Hogyan hat a cukor az agyra? (videó forrása: www.youtube.com)
Kivel ne fordult volna elő, hogy egyszerűen nem bírt ellenállni egy-egy édességnek? A folyamatot sokszor fel sem fogjuk, nem is értjük, csak azt érezzük, hogy egyszerűen muszáj megennünk azt a szelet süteményt vagy azt a pár szem csokoládét. Olyan is előfordulhat, hogy nincs is konrkét tárgya vágyainknak, csak annyit tudunk, hogy valami édeset szeretnénk. Eszünk ha szomorúak vagyunk, hogy felviduljunk és eszünk ha vidámak vagyunk hogy ünnepeljük. Sokan a boldogsághormon termelődésével hozzák kapcsolatba a csokoládét és az édességeket.
Cukor
A cukor gyűjtőfogalom olyan kisebb molekulafajták számára amelyek a szénhidrátok közé tartoznak Rengetegféle ételben és italban találunk cukrot. Olvasd csak el az édes termékeken látható címkéket. Cukorféle a glükóz, fruktóz, szacharóz, maltóz, laktóz, dextróz és még sorolhatnánk. Rengeteg étel tartalmaz cukrot. Az édesek közül mindegyik, de rendkívül gyakori a sósak között is.
Az édes ízből mindig többet és többet kívánunk
Miért kívánunk belőle mindig többet?
Amikor cukor éri a nyelvünket, az ízlelőbimbókban lévő receptorok jelet küldenek az agyba, amely aktiválja a jutalmazó rendszert. A jutalmazó rendszer egy rendkívül bonyolult biokémiai folyamatokból álló hálózat mely szintén működésbe lép például élményekre, szexre, drogokra. A jutalmazó rendszer túlaktivizálása esetén - azaz ha túl sok cukrot fogyasztunk - nem kívánt dolgok jelentkezhetnek: mértéktelenség, sóvárgás. A cukor dopaminserkentő hatással van szervezetünkre, mely pedig a függőség kialakulásához képes vezetni.
(SJ)