2010. 01. 19. - 06:00
Melanoma

A melanocytákból, azaz a bőr pigmenttermelő sejtjeiből kiinduló rosszindulatú elváltozás.
Sok esetben a már meglévő anyajegyből alakul ki, ha azt folyamatos irritáció éri (akár káros sugárzás, akár fizikai behatás), de előfordul, hogy olyan területén jelentkezik a bőrnek, ahol nincs anyajegy. Hazánkban egyre gyakoribb, a dignosztizáltak 40-50 év körüliek. Szerencsére a bőrön alakul ki, ezért rendszeres orvosi szűréssel, és saját magunk vizsgálatával könnyen felismerhetjük még akkor, mikor elkezd kialakulni.
Hagyományos anyajegy, ebből is kialakulhat a melanoma
Több formáját különböztetjük meg, melyek egymástól eltérőek:
-desmopasticus melanoma
-acrolentiginosus melanoma
-mucosalis melanoma
-nodularis melanoma
-lentigo maligna
-felületesen terjedő melanóma
A korai felismerés, és egyáltalán a diagnózis szempontjából fontos, hogy a saját magunk által végzett vizsgálat során kövessük az "ABCDE" szabályt. A mint asszimmetria: figyelnünk kell, hogy mennyire szimmetrikus az elváltozás alakja, illetve, hogy van e benne dúdor, göb. B mint "border" (határ): mennyire elmosódott az elváltozás széle, vagy épp mennyire élesen különül el. C mint "colour" (szín): ha nem egyszínű az elváltozás, hanem több árnyalatot is mutat, akkor lehet melanóma. D mint "diamater" (átmérő): ez abból a szempontból fontos, hogy a hat miliméternél nagyobb átmérőjű anyajegyekből nagyobb eséllyel alakul ki melanóma. E mint "enlarging" (növekvő): növekszik e az elváltozás, vagy sem.
Az UV sugárzás hatására könnyen alakulhat ki melanoma
Az orvosi vizsgálat során dermatoszkópot használnak, mely tulajdonképpen egy nagyító, tízszeres nagyítással, ennek segítségével az apróbb részletek is jól kivehetőek, melyekből következtetni lehet az elváltozás jellegére. A teljes pontosságú stádiummeghatározáshoz azonban szövettani, és egyéb műszeres vizsgálatok szükségesek. Kezelése sebészi úton való eltávolítás formájában történik.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online