2024. 09. 17. - 09:10

Köhögést hallgat a mesterséges intelligencia és megmondja, kinek mi baja

Köhögést hallgat a mesterséges intelligencia és megmondja, kinek mi baja

Képes hallani a betegség jeleit egy új mesterséges intelligencia – köhögés alapján is meg tudja mondani, mi lehet a baj. A Google és más cégek is fejlesztenek ilyen MI-ket.

Hamarosan komoly segítséget jelenthet a betegségek azonosításában a mesterséges intelligencia (MI), mindössze azzal, hogy hangokat hallgat.
 
A Google és mások is fejlesztenek olyan mesterséges intelligenciát, amely képes hallani a betegség jeleit.
 
A bioakusztika a biológia és az akusztika izgalmas kombinációja, amely segít betekintést nyerni az állatok és az emberek által keltett hangokba.
 
A generatív mesterséges intelligencia - az a fajta technológia, amely a ChatGPT-t világszerte 200 millió felhasználóhoz juttatta -, most a funkcionalitás új szintjével bővíti ezt a területet.
 
Az Alphabet Inc. Google építettette egyik alap MI-modell hangokat használ a betegségek korai jeleinek előrejelzésére – ami lehetőségek sorát tárja fel. Olvasd el: Személyre szabott tuberkulózis-kezeléssel állt elő a mesterséges intelligencia
 
Köhögést hallgat a mesterséges intelligencia és megmondja, kinek mi baja
Köhögést hallgat a mesterséges intelligencia és megmondja, kinek mi baja
 
A technológia okostelefonban is használható: nyomon lehet vele követni a nagy kockázatú populációkat bonyolult földrajzi területeken. Ahol nem könnyen érhető el drága diagnosztikai hardver, például röntgenkészülékek vagy a műszaki szakértelem. A mesterséges intelligencia a kézibeszélő mikrofonjával együtt nyújt segítséget.
 
Ez a mesterséges intelligencia-rendszer már most is segít leküzdeni a világ legnagyobb, gyilkos fertőző betegségét.
 
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint naponta közel 4.500 ember hal meg és 30 ezren betegszenek meg tuberkulózisban. Kezelhető, de sajnos milliókat nem is diagnosztizálnak.
 
Indiában például a betegség évente közel negyedmillió embert érint - a korai felismerés kulcsfontosságú a terjedés megállításában.
 
A mesterséges intelligenciát 300 millió hanganyaggal képezték ki
 
A Google a világ minden tájáról származó 300 millió hanganyaggal képezte ki alapozó mesterséges intelligencia modelljét, beleértve a köhögést, szipogást, tüsszentést és a légzést.
 
Két másodperces hangklipek gyűltek össze nem szerzői joggal védett, nyilvánosan megtekinthető tartalmakból - például YouTube-videókból, sőt köhögés hangjait is felvették egy zambiai kórházban, ahová a betegek TBC-szűrésre érkeztek.
 
A hangok tele vannak jólétünkkel kapcsolatos információkkal és szinte észrevehetetlen nyomokat tartalmaznak, amelyek segíthetnek az egészségügyi állapotok kiszűrésében, diagnosztizálásában és kezelésében.
 
A Google HeAR (a Health Acoustic Representations rövidítése) mesterséges intelligencia-modelljének adattáplálása 100 millió köhögési hangot tartalmazott, amelyek most segítik a TBC felismerését.
 
Az okostelefonra feltöltött mesterséges intelligencia-eszköz könnyen eljuttatható a legtávolabbi populációkhoz is, hogy ki tudják szűrni a betegséget.
 
„A mesterséges intelligencia a köhögési minták finom eltérései alapján észleli a korai jeleket, segíti a betegek osztályozását és felkészíti őket a további vizsgálatra és kezelésre”– mondta Shravya Shetty, a Google Mountain View-i kaliforniai kutatási igazgatója.
 
A cél olyan módon felvértezni az eszközöket, hogy azok a légúti megbetegedések terén nem tökéletesen kiképzett szakembereknek is segítsenek.
 
A köhögés hangja egyenértékű a vérminta adásával, csak ezt a hangmintát a felhőben dolgozzák fel, nem pedig laboratóriumban.
 
Kihívások azért vannak
 
Természetesen vannak kihívások. Miközben a technológia új határokat nyit meg, nem könnyű megváltoztatni a rutin klinikai gyakorlatokat: a szűrőeszközt el kell fogadtatni az emberekkel.
 
Gondot jelent az is, hogy fontos: a hangminták ne tartalmazzanak sok háttérzajt. A technológiát nem ismerő vidéki felhasználók körében előfordulhat, hogy nem tudják rögzíteni a köhögést az alkalmazásban.
 
Ennek ellenére a technológia támogatókra talál - köztük olyanokra, mint a StopTB Partnership, egy ENSZ által támogatott szervezet, melynek célja, hogy 2030-ra véget vessen a tuberkulózisnak.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.