Honnan tudhatod: elfertőződött a sebed?
Akár műtétből lábadozunk, akár elszenvedtünk egy sérülést korábban, nagyon fontos a seben tartanunk a szemünket – az ugyanis könnyen elfertőződhet. Honnan tudhatjuk, hogy baj van?
Amikor megsérülünk vagy átesünk egy operáción, a sebeinkkel csínján kell bánni. Az elfertőződés kockázata bizonyos krónikus állapotok, gyógyszerek esetén nő, a seb nem megfelelő higiéniai ellátása szintén gondot okozhat.
S még ha minden szabályt betartunk is, rajtunk kívülálló tényezők miatt előfordulhat, hogy a seb elfertőződik. A baktériumokhoz hasonló mikroorganizmusok beszivárognak a sebbe, elszaporodnak, rongálják a bőr szövetét, amely szisztémás betegséget okozhat és késlelteti a gyógyulás folyamatát.
Ha bármely alábbi jelet tapasztaljuk, azonnal keressük fel orvosunkat, hogy szakszerűen ellássa a sebet! Olvasd el: Sebgyógyulást segíthet a magyar fejlesztésű mesterséges intelligencia
Könnyen érhet minket baleset
1.Rossz közérzet: az egyik, nem specifikus jele annak, ha elfertőződött a sebünk, lokalizált fertőzés jött létre, ha fáradtnak, energiátlannak érezzük magunkat. Az lehet az érzésünk, hogy a mindennapi feladatainkat, amelyek eddig könnyen mentek, sem tudjuk elvégezni.
Többet kell aludnunk, mint korábban. Ezek az érzések a műtéttel kapcsolatos felépüléshez is kötődhetnek, de akik operáción vannak túl, azoknak napról napra jobb a közérzetük. Ha kezdetben magunk is ezt tapasztaltuk, majd hirtelen kimerültség tör ránk, nagy az esélye, hogy a seb elfertőződött. Olvasd el: Bőrre rajzolják az új mérőeszközt
2.Láz: a lázas állapot fejfájást, az étvágy csökkenését eredményezi. Az alacsony láz műtét után általában normális, ám ha magas lázunk van, az a seb elfertőződés jele lehet. Ha ezt tapasztaljuk, beszéljünk orvosunkkal azonnal. Ha a láz a nyílt és krónikus seb következménye, az antiszeptikus kötszerek is megoldást jelenthetnek, de ebben a doktor lehet segítségünkre.
3.Folyadék szivárgás: normális, hogy a területen, ahol a vágást végezték, némi szivárgást tapasztalunk. Ennek azonban sárgásnak vagy tiszta színűnek kell lennie. Ha a folyadék zavaros, zöldes, rossz szagú, az annak a jele lehet, hogy a seb elfertőződött. Az egészséges szivárgást fel lehet fogni nedvszívó, hidrokolloidos kötszerrel vagy negatív nyomás terápiával. Amennyiben azonban fertőzött sebről van szó, azonnal konzultáljunk orvosunkkal. Olvasd el: Új megoldások a bőr hegesedésére
Nemcsak a nagyon komoly sebekre kell vigyázni
4.Folyamatos vagy növekvő fájdalom: miközben a fájdalom gyakori operációk után, a gyógyulás előrehaladásával fokozatosan alábbhagy. Ahhoz, hogy ne tapasztaljunk meg felesleges szenvedést, mindig pontosan tartsuk be a doktor utasításait műtét, sérülés után. Kerüljük a megerőltető tevékenységeket is. Ha a fájdalom fokozódik vagy nem múlik, lehet, hogy a seb elfertőződött. Nézessük meg haladéktalanul az orvossal.
5.Duzzanat és pirosság: bizonyos fokig a kipirosodás normális a sérülés területén, de idővel csökkennie kell. Ám ha a vágás vagy seb helye továbbra is vörös, vagy ún. lymphangitis jelentkezik, azaz a terület csíkossá válik, az a seb elfertőződés figyelmeztető jele. A pirossággal együtt duzzanat is jelentkezik, de normális esetben ennek is csillapodnia kell. Ha nem így történik, szintén forduljunk orvosunkhoz!
6.Forróság a bemetszés helyén: amennyiben fertőzés alakul ki a sebben vagy a vágásban, a szervezet fertőzés-ellenes vérsejteket küld a kérdéses helyre. Ennek hatására a sebet melegnek érezhetjük tapintásra. Ha azt tapasztaljuk, hogy ez nem enyhül, a seb elfertőződése áll fenn, s más tünetek is jelentkezhetnek.
Vegyük észre, ha baj van – ne tegyük ki magunkat még komolyabb problémának!
Olvasd el ezt is: Bőrbetegségek azonosítását is elvégzi a mesterséges intelligencia
B.A.