Botox, mint gyógymód?
Míg a legtöbbeknek a botoxról a ráncok kisimítása jut az eszébe, orvosi felhasználása egyre szélesebb körű a legújabb kutatásoknak köszönhetően.
Izzadás blokkolása botox kezeléssel (videó forrása: www.youtube.com)
Az utóbbi években a botox egyre több hasznosítását tárták fel az orvosok, többek között a tartós migrénre, a tenyér izzadásra és az izomgörcsökre is jótékonyan hat. A legújabb tanulmányok szerint a botox gyógymódként szolgálhat a gyakori, sürgős vizelési inger és az inkontinencia esetében is.
A kutatást Tajvan városában végezték el egy húgyhólyag problémákkal küszködő specializált csoporton, melynek tagjai katéterrel rendelkeztek. A kísérlet során két csoportra osztották a résztvevőket, akiknek az egyik felét 20-30 valódi botoxot tartalmazó injekcióval kezelték, a másik felét pedig placebo tartalmú injekcióval. A kutatás eredményeképp a botox kezelést kapott páciensek beszámolása alapján vizelési ingerük jelentősen csökkent.
A botox gátolja az ideg-izom közötti ingerületátvitelt
A botox hatása a húgyhólyagra
Blokkolja a húlyhólyag izmaihoz és onnan futó idegvégződéseket, mely által az agyban nem tudatosul a vizelési inger. Ez segíthet azoknak a pácienseknek, akiknek bár nincsen inkoncinenciájuk, sürgető és gyakori vizelési ingerei akadályozzák a mindennepi életben, tevékenységben. A botox azonban nem bénítja el a húlyhúlyag izomzatát, így nem idézi elő a spontán vizeletürítést.
(SJ)