2019. 08. 28. - 10:50
A vízipipa veszélyesebb a sima dohányzásnál?
Úgy tűnik, hiába gondolják sokan, hogy a vízipipázás előnyösebb – kicsit sem jobb a cigarettánál. Egy új tanulmány rámutatott, hogy az előbbi füstje is nagyon káros.
Miközben a vízipipa népszerűsége az utóbbi években megnövekedett, kutatók szerint az veszélyesebb lehet, mint a dohányzás egyéb formái. A vízipipa-füstben számos mérgező és káros vegyszer található és nikotin is, mely dohányfüggőséghez vezethet.
A kutatók egyedi vizsgálóberendezéssel elemezték a mérgező anyagok kibocsátását egy átlagos vízipipázós alkalom során, s kiderült: egy slukk a csőből annyi káros anyagot tartalmaz, mint egy cigaretta.
A vízipipa füstjét ráadásul közvetlenül belélegzik, nagy mennyiségű mérgező anyagot juttatva így a szervezetbe, köztük a nikotint, amely a dohányfüggőségért felelős. A testbe jutnak irritáló karbonilvegyületek, így benzin is, mely ismerten rákkeltő anyag – mondta el a tanulmány vezetője, Veronique Perraud a Kaliforniai Egyetemről.
A vízipipa manapság népszerű - noha ugyanolyan káros lehet, mint a sima cigaretta
„Mivel minden szívással nagyobb mennyiséget lélegzünk be, s hosszabb ideig tart egy vízipipázós alkalom, mint egy egyszerű cigi elszívása, ezért a vízipipával több vegyi anyagot kap a szervezet” – tette hozzá.
A szén-monoxidból ugyancsak nagyobb mennyiséget juttat a testbe, mely főként a faszén elégetéséből származik – ezzel melegítik fel a dohányt vagy a növényi keveréket a tálban.
Az Aerosol Science and Technology szaklapban publikált tanulmány a szén-monoxid-intoxikáció számos esetére is utalt.
A közönséges dohány tesztelése mellett egyébként a csoport egy nikotinmentes gyógynövény-keveréket is megvizsgált - melyet egészségesebb alternatívaként tartanak számon -, s felfedezte, hogy az még nagyobb mennyiségben termel mérgező gázokat.
A vizsgálat ezen kívül elsőként jellemezte a belélegzett füst ultrafinom részecskéit (átmérőjük kisebb, mint 100 nanométer).
A kutatók képesek voltak kimutatni, hogy a dohányos a vízipipázás első 10 percében nagyobb mennyiségű ultrafinom részecskéknek van kitéve, mint az esemény többi részében.
A tanulmány szerint az apró részecskék jelentős egészségügyi kockázatokat jelentenek, amennyiben mélyen bejutnak a tüdőrendszerbe és könnyen átjutnak a vér-agy gáton.
László Adrienn