2010. 05. 22. - 06:00

A lisztérzékenységről

A lisztérzékenységről
A lisztérzékenység egy felszívódási zavar, jól kezelhető, azonban nem gyógyítható.
A lisztérzékenység tulajdonképpen egy immunológiai alapú bélnyálkahártya elváltozás, búza, rosz, vagy árpa fogyasztása nyomán alakul ki. A károsodásért a növényi magvakban található glutén gliadin nevű fehérjéje a felelős, mely immunológiai reakciókat vált ki.

búza

A magvakban található glutén gliadin nevű fehérjéje a felelős


Ez a fehérje képes károsítani a vékonybél nyálkahártyáját, emiatt a tápanyagok, a vitaminok, és az ásványi anyagok felszívódásában zavar keletkezik, és hiánybetegségek alakulnak ki. A fehérjék hatására a bélbolyhok eltűnnek, a felszíni sejtek levállnak a nyálkahártyáról, így sérül a tápanyag felszívása.

kenyér

A kezelés legjobb módja a gluténmentes diéta


A betegség tünetei sokfélék lehetnek, a gyermekek esetében például hasfájás lép fel, valamint a fejlődésben is elmaradnak a fent említett okok miatt. A vitaminok és ásványi anyagok felszívódásának zavara miatt emellett például vérszegénység is kialakulhat. Felnőtt korban a betegség sokáig felfedezetlen tud maradni, hiszen tipikus tünetei nincsenek, ám lassabb folyamatok révén kialakulhatnak különböző bőrtünetek, kiütések.


-TKL-


MCOnet Egészség Online

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.