2010. 01. 16. - 06:00
A kiszáradás, és veszélyei
Mindig fontos a megfelelő mennyiség a folyadék bevitel szempontjából, nem csak nyáron, a melegebb időszakban, habár ilyenkor kiemelten.
A szervezetünk megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen a víz, hiszen testünk 75 százaléka is víz, és csak 25 százaléka szilárd rész. A kiszáradás, vagy más néven dehidratáció jelentős mennyiségű folyadék, illetve elektrolit vesztése, valamint elégtelen folyadékbevitel esetén következik be. A só és a víz vesztésének mértéke befolyásolja a dehidratáció súlyosságát, ennél fogva a só- és a vízháztartás helyreállítása az elsődleges cél a kezelés során.
Mindenkor fontos a megfelelő mennyiségű víz bevitele
A kiszáradás tünetei már akkor jelentkeznek, ha a vesztett víz mértéke eléri a testsúly két százalékát, ilyenkor fáradtság jelentkezik, az ember teljesítménye csökken. Amennyiben a veszteség mértéke a testsúly őt százalékát is eléri, akkor már fejfájás, szédülés is tapasztalható, valamint hányinger is jelentkezik. Mindezeket a tüneteket gyengeség, és mentális zavarok kísérhetik. A szomjúság érzése egyébként abban az esetben következik be, ha a vér víztartalma a normális mérték alá csökken, és ennek következtében nő a fehérjetartalma és a moláris koncentrációja.
A vizet nem pótolhatják más folyadékok, mint például a tea
Ez befolyásolja az agykéreg működését is, kialakul a szomjúság érzése, ami kínzóbb tud lenni az éhségérzetnél is. Víz nélkül ugyanis az ember nem tud tovább élni pár napnál, nem úgy mint élelem nélkül. Amennyiben a vízveszteség mértéke túllép a testsúly tíz százalékán, az izmok megbénulnak, víziók kezdik gyötörni az embert. A további, nagyjából tizenöt százalékos veszteség halált okoz. A kiszáradás kezelésére az orvosok dehidratáló porból készült vizes oldatot használnak.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online