2024. 09. 13. - 08:30

Rossz tanácsokat adott a mesterséges intelligencia a vegánoknak

Rossz tanácsokat adott a mesterséges intelligencia a vegánoknak

Rossz tanácsokkal látta el a mesterséges intelligencia a vegán embereket - német kutatók fedték fel a ChatGPT és a Gemini étrendi terveinek hibáit.

Meglehetősen furcsa tanácsokat adott a mesterséges intelligencia a vegánoknak.
 
A Hohenheimi Egyetem és a Max Rubner Intézet kutatói tanulmányt végeztek a ChatGPT és a Gemini (korábban Bard) mesterséges intelligencia chatbotok alkalmasságáról, hozzanak létre olyan étkezési terveket, amelyek megfelelnek a napi makro- és mikrotápanyagok bevitelének különböző táplálkozási mintákhoz: mindenevő, vegetáriánus, illetve vegán.
 
Noha a chatbotok étkezési tervei általában megfeleltek a legtöbb étrendi referenciabevitelnek (DRI), a tanulmány megállapította, hogy a vegán étrendekből aggasztó módon hiányoztak az olyan alapvető tápanyagokra vonatkozó tanácsok, mint a B12-vitamin - amely kritikus az idegműködés, a vérképzés és a neurológiai folyamatok szempontjából. Olvasd el: Segíthet a mesterséges intelligencia a diétában?
 
Rossz tanácsokat adott a mesterséges intelligencia a vegánoknak
Rossz tanácsokat adott a mesterséges intelligencia a vegánoknak
 
A szerzők kifejtették, hogy a ChatGPT 18-ból öt esetben javasolta a B12-vitamin-kiegészítők használatát vegán étrendhez. Eközben a Gemini soha nem ajánlotta azokat és tévesen belevette a tejtermékeket a vegán tervekbe.
 
„A legtöbb kereskedelmi mesterséges intelligencia rendszer az általános online tartalom nagy adathalmazára támaszkodik, amelyekből gyakran hiányoznak a szükséges, konkrét, a vegán táplálkozási igényeket kielégítő információk” – mondta el Sam Tucker, a vegánok és a ChatGPT által működtetett, vegánok számára tervezett VEG3 fejlesztője.
 
„A VEG3-nál úgy kezeljük ezeket a korlátokat, hogy mesterséges intelligencia-válaszainkat megbízható és vegán-specifikus forrásokból származó adatbázisokból származó tényadatokra alapozzuk. Ez biztosítja, hogy ajánlásaink pontosak és a vegán közösség igényeihez igazodjanak” – tette hozzá.
 
Aggodalomra adnak okot a tanácsok
 
A vizsgálatot dr. Simon Hammann professzor, a Hohenheimi Egyetem Élelmiszerkémiai és Analitikai Kémiai Tanszékének vezetője és a Max Rubner Intézet munkatársai végezték.
 
Eredményeik szerint a mesterséges intelligencia által készített táplálkozási tervek általában egészségesebbek voltak, mint amit az emberek átlagosan naponta fogyasztanak.
 
Azonban gyakran túl sok fehérjét vagy túl kevés energiát és szénhidrátot tartalmaztak és a legtöbb étkezési terv alacsony volt a D-vitamin és a fluor DRI-értéke szempontjából.
 
Számos napi terv tartalmazott például olyan recepteket, amelyekben az étkezések és a rágcsálnivalók meghatározott grammszámai szerepeltek, az ajánlottnál kevesebb energiát és szénhidrátot tartalmaztak.
 
A kis adagok és az alacsony kalóriatartalom miatt ezeknek a terveknek a követése idővel nem szándékos fogyáshoz vezethet.
 
Ezenkívül úgy tűnt, hogy a mesterséges intelligencia chatbotok követik a magas fehérjetartalmú diéták irányába mutató jelenlegi trendet, különösen a húst is tartalmazó tervekben. Az étkezési tervek többnyire meghaladták a fehérje DRI-jét minden étkezési mintában.
 
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az MI chatbotok hasznosak lehetnek azok számára, akik általános táplálkozási inspirációt keresnek - de nem helyettesíthetik a professzionális táplálkozási tanácsokat, különösen a speciális tápanyagigényű speciális és korlátozott diéták esetében.
 
 
B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.