2022. 10. 10. - 08:25
Műanyag-szennyezés: a technológiát is felülmúlja a féregnyál?
Egy új felfedezés szerint a férgek nyála megoldás lehet a műanyagszennyezési válságra, melyen már a mesterséges intelligencia és technológiai vívmányok is igyekeztek segíteni.
Meghökkentő: spanyol szakértők rámutattak, hogy a férgek nyála megoldást jelenthet a műanyagszennyezési válságra, melyet mai napig igyekeznek orvosolni számos technológiai megoldással is. Olvasd el: Mesterséges intelligencia vadássza a tengerbe esett műanyagokat
Olyan kémiai anyagokat fedeztek fel ugyanis a viaszféreg nyálában, amelyek lebontják a polietilént – ezt a kemény és tartós anyagot.
Ha a műanyag 1 óráig ki van téve a nyálnak, olyan mértékben lebontja a műanyagot, amennyire az csak évekig tartó időjárás viszontagságai miatt képes lebomlani.
Az áttörés új természetes megközelítésekhez vezet a műanyagszennyezés problémájának kezelésére. Olvasd el: Mikroműanyag-azonosító robotot épített egy tinédzser
A kutatócsapat először 2017-ben vette észre, hogy a viaszférgek lebonthatják a műanyagot - az új tanulmány azonban megerősítette: a kulcselemek a lény nyálában lévő enzimek.
„Úgy véljük, az enzimek képesek felgyorsítani a polietilén mállását – mondta el dr Clemente Arias, a tanulmány társszerzője a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanácsnál. – Kiderült, hogy az enzimek önmagukban képesek oxidálni a műanyagot, mely igen hosszú ideig megmarad a környezetben.”
A szakemberek most nagyobb kísérleteket terveznek munkájuk fejlesztésére.
L.A.