2022. 08. 10. - 08:30
Eljött a Föld legrövidebb napja – és pánikot keltett
Aggodalmat okoz a tudósoknak, hogy június 29-én ránk köszöntött a minden eddiginél rövidebb nap a bolygónkon.
Megdőlt a Föld legrövidebb napjának rekordja: 2022. június 29-én 1,59 milliszekundummal rövidült a 24 óra. Vagyis a szokásos 24 órából ezen a napon 1,59 ezredmásodperc tűnt el.
A tudósokban aggodalmat keltett a dolog, melyet legfeljebb azzal tudnak magyarázni, hogy bolygónk „támolygása” csökkent.
A fejlemény azért is adott okot pánikra, mert egy „negatív másodpercet” el kell távolítani az atomórákról, ha az időveszteség rendszeressé válik. Olvasd el: Lehetséges aszteroida-ütközéseket képes modellezni a mesterséges intelligencia
A lerövidített napok a műholdak összeomlásához, adatsérülésekhez és a létfontosságú rendszerek tömeges leállásához vezethetnek.
„Ha a Föld gyors forgása folytatódik, mindez az első negatív ugrómásodperc bevezetéséhez vezethet. A negatív szökőmásodperc azt jelentené, hogy az óráink 1 másodpercet kihagynak, ami potenciálisan problémákat okozhat az informatikai rendszerekben” – tudatta a timeanddate oldal. Olvasd el: Négy idegen civilizáció támadhatja meg a Földet
A Meta - a Facebook tulajdonosa - arra is figyelmeztetett, hogy egy negatív ugrómásodperc pusztító hatással járhat.
„Soha nem tesztelték még nagy léptékben a negatív szökőmásodperc hatását; pusztító lehet az időzítőkre vagy ütemezőkre támaszkodó szoftverekre. Az új szökőmásodpercek bevezetése kockázatos gyakorlat, amely többet árt, mint használ” – írta a Meta.
L.A.