2020. 05. 26. - 12:10
Top 4 tipp a pelenkakiütés megelőzésére

A kisbabás szülők gyakori problémája a babánál jelentkező pelenkakiütés, mely miatt a gyermek érthetően igen rosszul érezheti magát. Mi okozza a kiütést és hogyan kerülhetjük el?
Kevés szülő van, akinek ne lenne ismerős a pelenkakiütés. Ezt a problémát leginkább a nedves vagy piszkos pelenka viselése okozza.
A baba székletében és vizeletében levő enzimek irritálhatják a gyermek érzékeny bőrét és kiütést produkálnak. A szorosan illeszkedő pelenkák, melyek a baba bőréhez dörzsölődnek, ugyancsak kiválthatnak kiütést.
A bakteriális vagy gombás fertőzés lehet a pelenkakiütés másik oka. A pelenka által fedett bőrfelületeken – fenék, combok és nemi szerv – általában meleg és nedvesség van, érzékennyé téve a bőrt az efféle fertőzésekre.
A baba törlőkendők, fürdető termékek, mosószerek, fehérítőszer, szövetlágyító, valamint a csecsemőkrémekben, porokban és olajokban található egyes összetevők is irritálhatják a bőrt.

A baba pelenkáját fontos gyakran cserélni a kiütések megelőzése érdekében
Azok a kisbabák, akiknél bizonyos bőrállapotok állnak fenn – így például az atópiás dermatitisz vagy a seborrheás dermatitisz (ekcéma) -, nagyobb kockázatnak vannak kitéve a pelenkakiütés szempontjából. Az antibiotikum használata ugyancsak növeli a pelenkakiütés kockázatát.
Hogyan előzzük meg és kezeljük a pelenkakiütést?
A pelenka által fedett bőrterület tisztán és szárazon tartása a legjobb módszer a kiütések megelőzésére. Íme néhány egyszerű tipp ennek érdekében.
1.Cseréljük a baba pelenkáját gyakran: a nedves vagy piszkos pelenkát lehetőség szerint mielőbb vegyük le a gyermekről, akkor is, ha ő nem mutatja, hogy erre igénye lenne. A nedves bőr ugyanis sokkal fogékonyabb a kiütéseket okozó enzimekre.
2.Mossuk a baba fenekét meleg vízzel: gyengéden mossuk meg a gyermek hátsóját meleg vízzel pelenkacsere után. Mielőtt felteszünk egy frisset, hagyjuk kissé levegőzni a bőrét.
3.Használjunk védőkrémet minden pelenkacserét követően: pelenkacsere után mindig fontos a krém alkalmazása – vigyünk fel a baba bőrére egy vastag réteget, hogy a vizelet és a széklet ne gyötörje annyira.
4.Kerüljük az irritáló anyagok használatát: a szappanokban levő alkoholok és parfümök, illetve illatosított törlőkendők és egyéb termékek a kisgyermek bőrét irritálhatják. Ha lehet, kerüljük ezeket a típusokat!
László Adrienn