Szépségfogászat: mi az onlay és miért van rá szükség?
Ha egy fogunk sérül, javításra vagy korrekcióra szorul, sok esetben a tömőanyagnál előnyösebb választás lehet az inlay vagy onlay betét. De mit jelent ez és mikor használják?
Egy fog sokféleképpen menthető. Amennyiben sérült, vagy szuvasodástól megtisztított, s vissza kell építeni eredeti formájára, jó megoldás lehet az inlay vagy onlay alkalmazása is.
Mikor alkalmazzák ezeket?
Az inlay vagy onkay betétek akkor hasznosak, amikor a fog nagyobb része letört, esetleg eltávolították szuvasodás miatt. A fogtömő anyag sem alkalmas azonban bizonyos pótlási mennyiség felett elviselni a rá nehezedő terhelést, akkor sem, ha normálisan használjuk a fogazatot.
Aprólékosan készül a megfelelő fogpótlás
A nyomás elbírásának szerepét így az onlay vagy inlay betétek veszik át. Jelentős méretű hiányzó felület esetén azonban korona felhelyezése a legcélszerűbb.
Melyik milyen?
Az inlay betét kisebb rágófelületet pótol. A fog belső, rágófelület felőli oldalán. Az onlay betétek jelentősebb fogfelület-hiányok esetén használatosak, a teljes fogfelszínt koronával pótolják.
Ha a fog egyik fala szinte teljesen hiányzik, az onlay betét már alkalmazható.
Ezen fogbetétek anyaga többnyire grádia vagy ceramage, míg a fogpótló koronáké fémkerámia, préskerámia, cirkon-kerámia lehet.
Mi az előnyük?
Az inlay és onkay betétek anyag erősebb, mint a normális fogtömő anyag – vagyis jobban óvják a fogat. Alaposan rájuk haraphatunk, nem törnek le a grádia és ceramage betétek, védelmük jobb és hosszantartóbb.
A régebbi tömések esetén sajnos előfordulhat, hogy a tömés mentén zsugorodás keletkezik és rés képződik: itt a baktériumok, a lepedék bekerül a fogüregbe és újra szuvasodás alakulhat ki.
Az onlay fogra helyezése
Manapság a szuvasodást eltávolítják lézerrel – utána térhálós szerkezet marad fenn, ebbe kerül a tartós tömőanyag – ám ha a szuvasodás nagyobb kiterjedésű, a tartósság nem megbízható.
Az egyszerű fogtömő anyagok nagyon kismértékben zsugorodnak,az inlay és az onlay betétek viszont fix méretűek. A zsugorodás nem történik meg, jobban védve a fogat.
Mindkettőt, sőt a koronát is lenyomat alapján készítik el. Vagyis rendkívül pontosak és ragasztással kerülnek a fogra.
Arról, hogy hogyan készülnek pontosan, következő cikkünkben olvashatnak.
Kapcsolódó cikk:
Felnőttként sem ciki a fogszabályozás
Mi a teendő a letört fogakkal?
B.A.